Trwa ładowanie...
dbp9k2x
IAR

"Der Spiegel": władze Niemiec zirytowane rządem PiS

• Niemiecki tygodnik podaje, że rząd Angeli Merkel jest coraz bardziej zirytowany postawą nowych władz Polski
• - Potwierdzają się najgorsze obawy - powiedział "Spieglowi" anonimowy członek gabinetu kanclerz Niemiec
• Politycy niemieccy szczególnie krytykują działania rządu PiS w sferze wymiaru sprawiedliwości i mediów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (WP, Fot: Konrad Żelazowski)
dbp9k2x

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podaje, że rząd Angeli Merkel jest coraz bardziej zirytowany postawą nowych władz Polski.

Jak czytamy, działania polskich władz w sferze wymiaru sprawiedliwości i mediów przypominają niemieckim politykom postępowanie premiera Węgier Wiktora Orbana.

Anonimowy członek gabinetu Merkel powiedział „Spieglowi”, że „potwierdzają się najgorsze obawy dotyczące sytuacji w Polsce”. „Der Spiegel” dodaje, że w Berlinie źle przyjęto niedawny wywiad ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, w którym zarzucał Niemcom, że bardziej troszczą się o interesy Rosji niż bezpieczeństwo Polski.

dbp9k2x

Tymczasem szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier przekonuje w wywiadzie dla "Spiegla", że trzeba dbać o utrzymanie dobrych relacji z Warszawą. Jak stwierdził, właśnie teraz trzeba rozmawiać z Polakami, a nie o Polakach.

- Powinniśmy właśnie teraz rozmawiać z naszymi polskimi partnerami, a nie o nich - powiedział Steinmeier, odpowiadając na pytanie, jak Niemcy powinny reagować na "prawicowo-populistyczny rząd w Polsce", w wywiadzie w najnowszym wydaniu magazynu, który w wersji papierowej ukaże się w sobotę.

Steinmeier zaprzeczył, że podczas wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego w Berlinie, gdy mówił, że relacje polsko-niemieckie są "tak dobre, jak nigdy przedtem", chciał "udobruchać" polski rząd, "chwaląc go na wyrost".

- Gdyby pan podał pełny cytat, czytelnicy dowiedzieliby się, że następne zdanie brzmiało: dobre relacje niemiecko-polskie są skarbem, którego musimy strzec - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji. Podkreślił, że nie były to pochwały na wyrost, lecz "życzenie, aby nie narażać na szwank opartych na zaufaniu relacji, które zbudowaliśmy w ciągu 25 lat po upadku żelaznej kurtyny".

Steinmeier wyjaśnił, że z tego powodu "zależy mu na tym, aby zachować taką atmosferę rozmów z kolegą na urzędzie (Waszczykowskim), która pozwoli nam na wzajemne informowanie się o tym, co (partnera) niepokoi lub co mu się nie podoba".

dbp9k2x

Podziel się opinią

Share
dbp9k2x
dbp9k2x
Więcej tematów