Trwa ładowanie...
dv7zq4s
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Der Spiegel": władze Niemiec zirytowane rządem PiS

• Niemiecki tygodnik podaje, że rząd Angeli Merkel jest coraz bardziej zirytowany postawą nowych władz Polski
• - Potwierdzają się najgorsze obawy - powiedział "Spieglowi" anonimowy członek gabinetu kanclerz Niemiec
• Politycy niemieccy szczególnie krytykują działania rządu PiS w sferze wymiaru sprawiedliwości i mediów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (WP, Fot: Konrad Żelazowski)
dv7zq4s

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podaje, że rząd Angeli Merkel jest coraz bardziej zirytowany postawą nowych władz Polski.

Jak czytamy, działania polskich władz w sferze wymiaru sprawiedliwości i mediów przypominają niemieckim politykom postępowanie premiera Węgier Wiktora Orbana.

Anonimowy członek gabinetu Merkel powiedział „Spieglowi”, że „potwierdzają się najgorsze obawy dotyczące sytuacji w Polsce”. „Der Spiegel” dodaje, że w Berlinie źle przyjęto niedawny wywiad ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, w którym zarzucał Niemcom, że bardziej troszczą się o interesy Rosji niż bezpieczeństwo Polski.

dv7zq4s

Tymczasem szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier przekonuje w wywiadzie dla "Spiegla", że trzeba dbać o utrzymanie dobrych relacji z Warszawą. Jak stwierdził, właśnie teraz trzeba rozmawiać z Polakami, a nie o Polakach.

- Powinniśmy właśnie teraz rozmawiać z naszymi polskimi partnerami, a nie o nich - powiedział Steinmeier, odpowiadając na pytanie, jak Niemcy powinny reagować na "prawicowo-populistyczny rząd w Polsce", w wywiadzie w najnowszym wydaniu magazynu, który w wersji papierowej ukaże się w sobotę.

Steinmeier zaprzeczył, że podczas wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego w Berlinie, gdy mówił, że relacje polsko-niemieckie są "tak dobre, jak nigdy przedtem", chciał "udobruchać" polski rząd, "chwaląc go na wyrost".

- Gdyby pan podał pełny cytat, czytelnicy dowiedzieliby się, że następne zdanie brzmiało: dobre relacje niemiecko-polskie są skarbem, którego musimy strzec - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji. Podkreślił, że nie były to pochwały na wyrost, lecz "życzenie, aby nie narażać na szwank opartych na zaufaniu relacji, które zbudowaliśmy w ciągu 25 lat po upadku żelaznej kurtyny".

Steinmeier wyjaśnił, że z tego powodu "zależy mu na tym, aby zachować taką atmosferę rozmów z kolegą na urzędzie (Waszczykowskim), która pozwoli nam na wzajemne informowanie się o tym, co (partnera) niepokoi lub co mu się nie podoba".

dv7zq4s

Podziel się opinią

Share

dv7zq4s

dv7zq4s
Więcej tematów