Trwa ładowanie...
d29d812
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Der Spiegel": Rosja nie wróci do grona najbardziej wpływowych państw

• Rząd Niemiec nie widzi szans na powrót Rosji do G8
• Rosja została wykluczona po aneksji Krymu wiosną 2014 roku
• Przeciwne ponownemu przyjęciu Rosji do G8 są Stany Zjednoczone
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Der Spiegel": Rosja nie wróci do grona najbardziej wpływowych państw
(PAP/EPA, Fot: Michael Klimentyev/Sputnik)
d29d812

Rząd Niemiec nie widzi szans na powrót Rosji do grona najbardziej wpływowych państw świata, z którego została wykluczona po aneksji Krymu na wiosnę 2014 roku - napisał niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

"Format G8 jest martwy" - cytuje "Der Spiegel" źródło w urzędzie kanclerskim. Według anonimowego rozmówcy nie ma żadnych przesłanek wskazujących na to, że Moskwa spełni postawione jej warunki. Zdecydowanie przeciwne ponownemu przyjęciu Rosji są Stany Zjednoczone.

Grupa siedmiu najbardziej wpływowych państw świata (G7): Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada spotyka się od lat 70. co roku na szczytach polityczno-gospodarczych. Od roku 1998 członkiem grupy - która od tego czasu działała jako G8 - była także Rosja. Po przyłączeniu przez Moskwę Krymu pozostałe państwa grupy postanowiły zawiesić członkostwo Rosji, powracając do formuły G7. W czerwcu 2014 nie odbył się planowany szczyt G8 w Soczi, lecz - zamiast niego - szczyt G7 (bez udziału Rosji) w Brukseli.

d29d812

Premier Japonii Shinzo Abe, którego kraj pełni obecnie przewodnictwo w G7, opowiedział się w styczniu za zbliżeniem siedmiu mocarstw i Rosji, by zaangażować ją w rozwiązywanie kryzysów na Bliskim Wschodzie.

W wywiadzie udzielonym japońskiemu dziennikowi "Nikkei" i brytyjskiemu "Financial Times" Abe powiedział, że jako szef G7 jest gotów udać się do Moskwy lub zaprosić prezydenta Rosji Władimira Putina do Tokio.

W przyszłym tygodniu Abe złoży wizytę w Berlinie. W maju Japonia będzie gospodarzem szczytu G7.

d29d812

Podziel się opinią

Share

d29d812

d29d812
Więcej tematów