ŚwiatDeputowany FDP apeluje o poprawę stosunków z Polską

Deputowany FDP apeluje o poprawę stosunków z Polską

Deputowany niemieckiej FDP Werner Hoyer
zaapelował w Bundestagu do Niemców i Polaków o podjęcie
działań mogących przyczynić się poprawy stosunków dwustronnych.

Uważam, że jednym z największych i najważniejszych zadań naszej polityki zagranicznej jest takie uporządkowanie niemiecko-polskich stosunków, żebyśmy pewnego dnia mogli wydać wspólny podręcznik historii- powiedział Hoyer, rozpoczynając nieoczekiwanie od tej sprawy swoje wystąpienie podczas parlamentarnej debaty na temat udziału Niemiec w misji pokojowej w Libanie. Izba zareagowała na słowa deputowanego FDP oklaskami. Niemcy i Francja wydały w tym roku wspólny podręcznik do nauki historii.

Hoyer zwrócił posłom uwagę na opublikowany dzień wcześniej apel w sprawie polsko-niemieckich stosunków, podpisany przez niego oraz polskiego eurodeputowanego Bronisława Geremka. Wernert Hoyer jest wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego FDP i rzecznikiem ds. polityki zagranicznej swojej partii. W latach 1994-1998 był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Helmuta Kohla. Liberalna FDP jest obecnie największą partią opozycyjną.

"Intensywność polsko-niemieckiego dialogu uległa osłabieniu, polityczna współpraca polega dziś bardziej na deklaracjach niż na realnych i efektywnych działaniach" - napisali w apelu Geremek i Hoyer.

Obaj politycy przypomnieli, że historia była w stosunkach polsko- niemieckich często nadużywana jako instrument propagandy. "Mimo to uważamy, że Polakom i Niemcom nie wolno odwracać się od historii i zapominać o przeszłości, ponieważ brak świadomości historycznej i wrażliwości wobec doświadczeń przeszłości mogą wyrządzić wielkie szkody" - czytamy w oświadczeniu.

Geremek i Hoyer uważają, że mimo zakłóceń pojednanie między Polakami i Niemcami jest nieodwracalne. "Stwierdzamy, że Polacy i Niemcy są na początku XXI wieku świadomi, iż wzajemnie się potrzebują" - czytamy. To właśnie ta świadomość, a nie przejściowe spory określają kierunek rozwoju polsko-niemieckich stosunków - uważają obaj politycy.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP
niemcypolskabundestag

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)