Trwa ładowanie...
17-08-2007 19:05

Depresja rozpoznawana zbyt pochopnie?

Czy rozpoznanie depresji jest stawiane zbyt
łatwo? - spierają się eksperci na łamach "British Medical
Journal"(BMJ).

Depresja rozpoznawana zbyt pochopnie?Źródło: wp.pl, fot: K. Żelazowski
dv9l44x
dv9l44x

Według prof. Gordona Parkera, psychiatry z Australii, dzisiejszy próg rozpoznawania "klinicznej postaci depresji" jest zbyt niski, co może zmniejszyć wiarygodność diagnoz. Jego własne badania przeprowadzone na grupie 242 nauczycieli w ciągu 15 lat wykazały, że u 79% z nich wystąpiły w pewnym okresie objawy odpowiadające depresji lub stanowi zbliżonemu do niej.

Zdaniem Parkera, winę mogą ponosić wprowadzone w roku 1980 zmiany, w wyniku których wyróżniono depresję "dużą" i "małą".

Rozpoznanie dużej depresji opiera się na stwierdzeniu obniżenia nastroju trwającego co najmniej przez dwa tygodnie, utraty apetytu, zaburzeń snu, spadku libido i zmęczenia. Według Parkera prowadzi to do podawanie leków każdemu, kto poczuje się nieszczęśliwy.

Z kolei profesor Ian Hickie uważa, że częstsze stawianie rozpoznania depresji przynosi korzyści zdrowotne i finansowe - spada liczba samobójstw i rośnie produktywność społeczeństwa. Co więcej, udało się usunąć stygmat związany dawniej z depresją, a etykietki "stresu" czy "załamania nerwowego zostały porzucone. Hickie nie zgadza się, że depresja jest rozpoznawana za często - wręcz odwrotnie.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj