ŚwiatDepresja poporodowa mierzona testem na zmęczenie

Depresja poporodowa mierzona testem na zmęczenie

Prosty test sprawdzający poziom zmęczenia w dwa tygodnie po porodzie może pomóc w szybkiej identyfikacji kobiet narażonych na rozwój depresji poporodowej - donieśli naukowcy z USA za pośrednictwem serwisu EurekAlert.

Przygnębienie po porodzie dotyka od 50 do 80% kobiet i jest najsilniej odczuwane około 4-5 dnia po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj przybiera łagodną postać, a około 10. dnia przechodzi samoistnie, jednak u 10 do 20% kobiet przeradza się w depresję poporodową.

Depresja może pojawić się w okresie pomiędzy drugim tygodniem a czwartym miesiącem po porodzie i może trwać dwa tygodnie do roku. Często objawia się brakiem zainteresowania dzieckiem, mogą jej towarzyszyć myśli samobójcze, zachowania agresywne, halucynacje, myśli prześladowcze i inne objawy psychotyczne (zaburzenia myślenia, pamięci, świadomości i nastroju).

U pewnego odsetka młodych matek może pojawić się też psychoza poporodowa. Jest to bardzo rzadka i niebezpieczna choroba psychiczna.

Wiadomo, że silniejsze przygnębienie i większe zachwiania nastroju (na przykład przejściowe stany euforii) w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka są czynnikiem ryzyka rozwoju depresji poporodowej w późniejszym okresie. Naukowcy z Pennsylvania State University pod kierunkiem prof. Elizabeth Corwin stwierdzili istnienie zależności pomiędzy odczuwaniem zamęczenia po porodzie a ryzykiem rozwoju depresji.

Swoimi badaniami objęli 38 kobiet po porodzie, które opuściły szpital. Odwiedzali je w 24 godziny oraz w 7, 14 i 28 dni po urodzeniu dziecka. U żadnej z kobiet nie zdiagnozowano depresji po poprzednim porodzie. Badacze zbierali próbki moczu, wypełniali prosty kwestionariusz, na podstawie którego ocenia się poziom zmęczenia, a 28. dnia po porodzie kwestionariusz, który ma wykryć objawy depresji.

Okazało się, że kobiety, które dnia 7. i 14. uzyskały wysokie noty w teście na zmęczenie, miały znacznie częściej objawy depresji w 28. dniu po porodzie niż kobiety, u których stwierdzono niski poziom zmęczenia. Udało się w ten sposób poprawnie zidentyfikować 93% kobiet, które miały duże ryzyko rozwoju umiarkowanej i ciężkiej depresji poporodowej w 28 dniu po urodzeniu dziecka.

Sposób karmienia dziecka - piersią czy butelką oraz obecność drugiego dziecka nie wpływały w żaden sposób na rozwój depresji u pacjentek.

Według prof. Corwin, wyniki jej zespołu wskazują, że zwykły test na zmęczenie wypełniany przez matki w 14 dniu po porodzie, przy okazji pierwszej wizyty u pediatry, może z dużym prawdopodobieństwem przewidywać ryzyko rozwoju depresji poporodowej. (mk)

depresjanaukowcytest

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)