Trwa ładowanie...
d4hc4ua
usa
18-08-2005 11:55

Departament Stanu przewidział problemy w Iraku

Miesiąc przed amerykańską inwazją na
Irak w marcu 2003 roku Departament Stanu USA ostrzegał dowódców,
że w planach działania na okres tuż po zakończeniu wojny są
"poważne luki". Wynika to z tajnych dotychczas dokumentów,
udostępnionych w środę wieczorem w internecie.

d4hc4ua
d4hc4ua

W memorandum z 7 lutego 2003 roku dyplomaci z Departamentu Stanu napisali, że "jeśli po zakończeniu działań wojennych nie uda się zapewnić ludności bezpieczeństwa i pomocy humanitarnej, może to doprowadzić do poważnych naruszeń praw człowieka, co osłabi wyniki skądinąd udanej kampanii wojennej i zaszkodzi naszej reputacji w świecie".

Tajne dokumenty uzyskało Archiwum Bezpieczeństwa Narodowego przy George Washington University na mocy ustawy o wolności informacji i umieściło na swojej stronie internetowej.

Autorzy memorandum z lutego 2003, napisanego dla podsekretarz stanu Pauli Dobriansky, wspominają, że o swoich obawach rozmawiali z dowódcami sił inwazyjnych i emerytowanym generałem Jayem Garnerem, który po upadku Saddama Husajna został w kwietniu 2003 roku pierwszym amerykańskim administratorem Iraku.

Memorandum ostrzegało, że autorzy planów kampanii irackiej za słabo zatroszczyli się o zapewnienie bezpieczeństwa w okresie między zakończeniem inwazji i rozpoczęciem odbudowy.

d4hc4ua

Obawy autorów memorandum potwierdziły się już w połowie kwietnia 2003 roku. Zwycięskie wojska amerykańskie okazały się za słabe liczebnie, by zapobiec masowym grabieżom, i nawet nie zdołały wziąć po ochronę wszystkich składów broni. Rozwiązanie armii i policji irackiej w maju 2003 roku powiększyło liczbę ludzi bez pracy i przyczyniło się do wzrostu przestępczości. Dopiero po pewnym czasie Amerykanie zaczęli na nowo organizować irackie siły porządkowe.

Rzecznik Departamentu Stanu Kurtis Cooper uchylił się w środę wieczorem od skomentowania odtajnionych dokumentów.

d4hc4ua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hc4ua
Więcej tematów