Trwa ładowanie...

Demonstracja przeciwników szczytu NATO w Newport

Około tysiąca demonstrantów pod pacyfistycznymi hasłami demonstrowało w Newport na południu Walii, gdzie w przyszłym tygodniu odbędzie się szczyt NATO. W trakcie pokojowego pochodu wzywali m.in. do "przerwania wojen w Iraku i na Ukrainie".
Share
Demonstracja w Newport
Demonstracja w NewportŹródło: PAP/EPA, Fot: Neil Munns
d1cdb5h

Demonstrację zwołały organizacje "Stop the War" (ang. Powstrzymać Wojnę) i Campaign for Nuclear Disarmament (Kampania na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego; CND). Manifestanci przybyli z Wielkiej Brytanii, USA, Francji i Belgii.

Jeden z działaczy CND cytowany przez agencję AFP ocenił, że to "pokusy stałego rozszerzania NATO" są powodem obecnego kryzysu w stosunkach z Rosją. - Trzeba powiedzieć "nie" NATO i "nie" broni nuklearnej - oświadczył.

Głównymi tematami szczytu NATO w dniach 4-5 września będą: sytuacja w Afganistanie, kryzys ukraiński oraz przyszła rola Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spotkanie w luksusowym hotelu Celtic Manor odbywać się będzie przy wzmocnionych środkach bezpieczeństwa.

Zmobilizowanych zostanie około 9500 policjantów. Naokoło Celtic Manor, a także w pobliskim Cardiff wokół miejsc, gdzie odbędą się niektóre związane ze szczytem wydarzenia, wzniesiono już ogrodzenie o łącznej długości ponad 15 kilometrów.

d1cdb5h

Podziel się opinią

Share
d1cdb5h
d1cdb5h
Więcej tematów