Trwa ładowanie...
d2ql7pd

Demonstracja migrantów przy granicy z Macedonią. Władze wysłały wozy opancerzone

Około 1300 migrantów w greckim mieście Idomeni przy granicy z Macedonią zorganizowało w sobotę pokojowy protest przeciwko decyzji władz macedońskich, by nie wpuszczać przybyszów spoza obszarów ogarniętych wojną, takich jak Syria, Afganistan i Irak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Demonstracja migrantów przy granicy z Macedonią. Władze wysłały wozy opancerzone
(AFP, Fot: ROBERT ATANASOVSKI)
d2ql7pd

Demonstrowali głównie Marokańczycy, ale także migranci z Algierii, Tunezji, Libii, Iranu, Pakistanu, Bangladeszu i Konga. Domagali się wpuszczenia ich na terytorium Macedonii, skandując: "Wolność!", "Nie jesteśmy terrorystami!" i "Nie wrócimy". Jak informuje agencja Associated Press, część migrantów w Idomeni przystąpiła też do strajku głodowego.

Po południu demonstranci wycofali się spod granicy i nieco dalej rozbili namioty.

Władze Macedonii zdecydowały w tym tygodniu, że nie będą wpuszczać migrantów spoza obszarów ogarniętych wojną; wcześniej podobne decyzje podjęły Serbia, Chorwacja i Słowenia.

d2ql7pd

Władze w Skopje wysłały rano na granicę dodatkowe siły policyjne i żandarmerię wojskową, w tym wozy opancerzone.

Wielu imigrantów z powodu wyczerpania słabnie. Pomocy udzielają im przedstawiciele UNHCR i Czerwonego Krzyża.

Macedońskie media zwracają uwagę, że w przezwyciężenie imigracyjnego kryzysu włącza się Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej wieczorem spotka się w Belgradzie z premierem Serbii Aleksandrem Vućićem. W niedzielę będzie najpierw w Tiranie, a po południu w stolicy Macedonii. Tusk na miejscu chce poznać kroki, jakie podejmują kraje Bałkanów zachodnich, by zatrzymać napływ imigrantów, którzy nie mają szans na uzyskanie azylu w krajach Wspólnoty.

Unia Europejska chce ściśle współpracować z Serbią i Macedonią, które są kluczowymi krajami na bałkańskim szlaku imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki do Europy Zachodniej.

d2ql7pd

Podziel się opinią

Share
d2ql7pd
d2ql7pd
Więcej tematów