Trwa ładowanie...

Zastąpić demokrację "rządami silnego człowieka"? Polacy zabrali głos

W najnowszym sondażu Kantar zapytał Polaków, co sądzą o demokracji. Aż 80 proc. badanych jest zdania, że to najlepsza forma rządów. Jednocześnie dość wysoki odsetek ankietowanych uważa, że demokrację należałoby zastąpić "rządami silnego człowieka".

Share
Demokracja do likwidacji? Polacy zabrali głosDemokracja do likwidacji? Polacy zabrali głos
d43rbou

Spośród tych, którzy uważają, że demokracja to najlepszy ustrój, 36 proc. zdecydowanie tak uważa, a 44 proc. odpowiedziało "raczej tak". Ze stwierdzeniem tym nie zgadza się 9 proc. respondentów, z czego 7 proc. odparło, że "raczej się nie zgadza", a 2 proc. - że "zdecydowanie nie". 11 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Kantar sprawdził też, jak stosunek do demokracji różnicuje wykształcenie oraz zainteresowanie polityką. Okazało się, że osoby najgorzej wykształcone i deklarujące małe zainteresowanie sprawami publicznymi, mają też najbardziej krytyczny stosunek do demokracji.

Z kolei wraz ze wzrostem wykształcenia pytanych oraz ich zainteresowania polityką, rósł też odsetek osób z pozytywnym stosunkiem do demokracji.

d43rbou

Zobacz też: deficyt budżetowy nie taki ogromny? Ma być lepiej, niż zapisano w ustawie budżetowej

Ponadto częściej tę formę rządów doceniają mieszkańcy miast niż wsi oraz wyborcy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i ruchu Polska 2050.

Kantar: Polacy coraz lepiej o demokracji

W komentarzu Kantar podkreśla znaczny wzrost pozytywnych ocen demokracji w ciągu ostatnich kilkunastu lat. "W stosunku do wyników badania z 2004 roku, wyraźnie wzrosło wśród Polaków, zwłaszcza to zdecydowane, przekonanie o tym, że demokracja jest najlepszą formą rządzenia (o 15 punktów procentowych, wzrost odsetka wskazań odpowiedzi 'zdecydowanie tak' o 11 punktów procentowych)" - czytamy.

d43rbou

Demokracja do likwidacji? Polacy zabrali głos

Sondażownia spytała też, czy w obecnej sytuacji demokrację należałoby zlikwidować i wprowadzić na jej miejsce "rządy silnego człowieka". 69 proc. respondentów nie zgodziło się z takim stwierdzeniem, z czego 50 proc. uważa, że demokracji "zdecydowanie" nie należy zastępować inną formą rządów, a 19 proc. , że "raczej" nie powinno się tego robić.

Wprowadzenia "rządów silnego człowieka" chciałoby natomiast aż 22 proc. respondentów - 6 proc. w sposób zdecydowany, a 16 proc. odparło, że "raczej" popiera takie rozwiązanie. Blisko co dziesiąty Polak (9 proc.) nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.

"W stosunku do wyników badania z 2004 roku, wyraźnie wzrósł odsetek Polaków, którzy uważają, że zdecydowanie nie należy likwidować demokracji na rzecz rządów autorytarnych (o 20 punktów procentowych). Odsetek osób nie zgadzających się (zdecydowanie i raczej), ogólnie rzecz biorąc, wzrósł (o 8 punktów procentowych), a zgadzających się spadł (o 4 punkty procentowe)" - pisze Kantar.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-11 sierpnia na reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

d43rbou

Zobacz też:

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43rbou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43rbou
d43rbou
Więcej tematów