Zastąpić demokrację "rządami silnego człowieka"? Polacy zabrali głos
W najnowszym sondażu Kantar zapytał Polaków, co sądzą o demokracji. Aż 80 proc. badanych jest zdania, że to najlepsza forma rządów. Jednocześnie dość wysoki odsetek ankietowanych uważa, że demokrację należałoby zastąpić "rządami silnego człowieka".
19.08.2021 18:31
Spośród tych, którzy uważają, że demokracja to najlepszy ustrój, 36 proc. zdecydowanie tak uważa, a 44 proc. odpowiedziało "raczej tak". Ze stwierdzeniem tym nie zgadza się 9 proc. respondentów, z czego 7 proc. odparło, że "raczej się nie zgadza", a 2 proc. - że "zdecydowanie nie". 11 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.
Kantar sprawdził też, jak stosunek do demokracji różnicuje wykształcenie oraz zainteresowanie polityką. Okazało się, że osoby najgorzej wykształcone i deklarujące małe zainteresowanie sprawami publicznymi, mają też najbardziej krytyczny stosunek do demokracji.
Z kolei wraz ze wzrostem wykształcenia pytanych oraz ich zainteresowania polityką, rósł też odsetek osób z pozytywnym stosunkiem do demokracji.
Zobacz też: deficyt budżetowy nie taki ogromny? Ma być lepiej, niż zapisano w ustawie budżetowej
Ponadto częściej tę formę rządów doceniają mieszkańcy miast niż wsi oraz wyborcy Lewicy, Koalicji Obywatelskiej i ruchu Polska 2050.
Kantar: Polacy coraz lepiej o demokracji
W komentarzu Kantar podkreśla znaczny wzrost pozytywnych ocen demokracji w ciągu ostatnich kilkunastu lat. "W stosunku do wyników badania z 2004 roku, wyraźnie wzrosło wśród Polaków, zwłaszcza to zdecydowane, przekonanie o tym, że demokracja jest najlepszą formą rządzenia (o 15 punktów procentowych, wzrost odsetka wskazań odpowiedzi 'zdecydowanie tak' o 11 punktów procentowych)" - czytamy.
Demokracja do likwidacji? Polacy zabrali głos
Sondażownia spytała też, czy w obecnej sytuacji demokrację należałoby zlikwidować i wprowadzić na jej miejsce "rządy silnego człowieka". 69 proc. respondentów nie zgodziło się z takim stwierdzeniem, z czego 50 proc. uważa, że demokracji "zdecydowanie" nie należy zastępować inną formą rządów, a 19 proc. , że "raczej" nie powinno się tego robić.
Wprowadzenia "rządów silnego człowieka" chciałoby natomiast aż 22 proc. respondentów - 6 proc. w sposób zdecydowany, a 16 proc. odparło, że "raczej" popiera takie rozwiązanie. Blisko co dziesiąty Polak (9 proc.) nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.
"W stosunku do wyników badania z 2004 roku, wyraźnie wzrósł odsetek Polaków, którzy uważają, że zdecydowanie nie należy likwidować demokracji na rzecz rządów autorytarnych (o 20 punktów procentowych). Odsetek osób nie zgadzających się (zdecydowanie i raczej), ogólnie rzecz biorąc, wzrósł (o 8 punktów procentowych), a zgadzających się spadł (o 4 punkty procentowe)" - pisze Kantar.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-11 sierpnia na reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.
Zobacz też:
Źródło: PAP