PolskaDeklaracja polskich muzułmanów

Deklaracja polskich muzułmanów

Deklarację dotyczącą spraw wiary i
stosowania reguł islamu w codziennym życiu w polskim
społeczeństwie ogłosiły Liga Muzułmańska w RP, Muzułmańskie
Stowarzyszenie Kształcenia i Kultury oraz Stowarzyszenie Studentów
Muzułmańskich.

15.09.2005 | aktual.: 15.09.2005 15:45

Najważniejszym celem stworzenia deklaracji jest przedstawienie tego, czym jest islam, i pokazanie jego stanowiska wobec różnych zagadnień - powiedziała przewodnicząca Ligi Muzułmańskiej w RP Iwona Alkhalaya. Deklaracja nie jest niczym nowym, jeśli chodzi o zasady wiary, porządkuje pewne drażliwe kwestie; ma też pokazać polskiemu społeczeństwu, że muzułmanie w Polsce są najczęściej zwykłymi Polakami, a nie elementem, którego należy się bać - dodała.

"Islam odrzuca zdecydowanie przemoc i terroryzm, stoi po stronie sprawiedliwości" - głosi deklaracja. Nazywa islam religią pokoju, zaleca umiarkowanie, odrzuca narzucanie religii pod przymusem i ekstremizm. Głosi równość wszystkich ludzi, mężczyzn i kobiet.

Deklaracja zawiera tradycyjną definicję dżihadu jako "wysiłku na drodze do dobra". Nasze organizacje nieraz potępiały terroryzm, który uważamy za sprzeczny z duchem islamu - powiedział przewodniczący Muzułmańskiego Centrum Kształcenia i Kultury Abdulkarim Alfohaidi. Uogólnienie i przypisanie terroryzmu islamowi uznał za krzywdzące.

W deklaracji zapisano także szacunek dla demokracji i zasady wielopartyjności. W odniesieniu do ekologii deklaracja zaleca człowiekowi "korzystać ze stworzenia, które istnieje dla zaspokojenia ludzkich potrzeb", dostrzega jednak konieczność ochrony przyrody i ograniczenia zatrucia środowiska. "Islam nawołuje do troski o każdy element świata i nakłania do delikatnego obchodzenia się ze zwierzętami" - napisano w dokumencie.

Deklaracja stanowi, że muzułmanie, bez względu na różnice narodowe, kulturowe i wyznaniowe, są "z punktu widzenia fundamentów islamu" jednolitą grupą wyznaniową. Zarazem są związani ze społecznością polską.

Muzułmanie w Polsce mają szanować przepisy i legalnie powołaną władzę, w razie konfliktu między wymaganiami polskiego prawa i islamu powinni przedstawić władzom swoje postulaty. Deklaracja zaleca muzułmanom, aby integrowali się ze społeczeństwem, w którym żyją. Integracja ma jednak przebiegać z umiarem i zachowaniem równowagi między wymaganiami religii i państwa.

Organizacje muzułmańskie są neutralne politycznie, a muzułmanie jako obywatele Polski mają prawo uczestniczyć w życiu politycznym przez udział w wyborach i przynależność do organizacji politycznych.

Na pytanie o ocenę sytuacji w Iraku oraz polskiego poparcia dla inwazji, specjalista prawa koranicznego i przewodniczący Rady Imamów Ali Abi Issa, odparł, że nie ma odpowiedzi, co jest lepsze - dyktatura Saddama, kiedy ginęli ludzie, czy dzisiejszy chaos, kiedy też giną ludzie. Dodał, że cały świat muzułmański cierpi z powodu braku demokracji i wolności słowa, a sytuacja, która doprowadziła do wojen i przemocy, jest bardzo złożona i nie można jej opisać na bazie doktrynalnej, nie jesteśmy w stanie zająć stanowiska teologicznego. Ali Abi Issa opowiedział się za normalizacją i demokratyzacją w Iraku.

Członkowie podpisanych pod deklaracją stowarzyszeń będą musieli zobowiązać się do jej przestrzegania. Deklaracja została sformułowana po konsultacji z Radą Imamów Ligi Muzułmańskiej i zasięgnięciu opinii Europejskiej Rady do spraw Fatwy i Badań w Dublinie.

Do spisania deklaracji skłoniła nas obecność muzułmanów w Polsce i fakt, że coraz więcej Polaków i Polek przyjmuje islam - powiedział imam i dyrektor Centrum Islamskiego w Lublinie Nidal Abu Tabar. Autorzy deklaracji nie mają jednak danych o liczbie konwersji. Według nich, w Polsce żyje od kilkunastu do 30 tys. wyznawców islamu.

Muzułmanie w Polsce to głównie Tatarzy mieszkający tu od 600 lat, a także przybyli w ostatnich latach obcokrajowcy - Turcy, Bośniacy i Arabowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)