PolskaDeklaracja PO-PSL "by żyło się lepiej wszystkim"

Deklaracja PO‑PSL "by żyło się lepiej wszystkim"

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar
Pawlak podpisali w piątek w Sejmie Deklarację Koalicyjną PO-PSL.
Dokument opatrzono mottem: "Razem tworzymy lepszą przyszłość - By
żyło się lepiej. Wszystkim".

Deklaracja PO-PSL "by żyło się lepiej wszystkim"
Źródło zdjęć: © PAP

"W poczuciu odpowiedzialności za Rzeczpospolitą Polską, w odpowiedzi na demokratyczną decyzję jej obywateli, PO i PSL (...) podejmują zaszczytną służbę na rzecz Ojczyzny, przez wspólne utworzenie rządu oraz wspierającej go koalicji parlamentarnej" - czytamy w *DeklaracjiDeklaracji*.

Strony zadeklarowały, że udzielą wotum zaufania rządowi koalicyjnemu kierowanemu przez Donalda Tuska. Deklaracja została podpisana tuż przed rozpoczęciem wygłaszania przez Tusk expose zawierające najważniejsze założenia programu koalicyjnego rządu.

Partie koalicyjne zadeklarowały też pełną współodpowiedzialność za całość działań rządu i wszystkich jego resortów.

Deklaracja Koalicyjna jest gwarancją dobrej współpracy - powiedział Tusk po podpisaniu dokumentu. Jest to deklaracja - mówił szef rządu - "ludzi i partii, które mają do siebie zaufanie".

Jak dodał, PO i PSL to formacje, które wprowadzą "nowy, dobry obyczaj współrządzenia poprzez zaufanie i dialog, a nie konflikty i swary". Ten papier jest cierpliwy i my jesteśmy cierpliwi. To słowo stanie się ciałem i będzie ciałem przez cztery lata - zadeklarował szef rządu.

Działania wspólnego rządu opierać się będą na fundamentach wolności i solidarności, równości wobec prawa, tolerancji i sprawiedliwości - czytamy w Deklaracji.

Strony zadeklarowały w niej poszanowanie zasad demokratycznego państwa prawnego, "szacunek dla jego instytucji, utrwalanie, a tam, gdzie stało się to konieczne, odbudowę obyczaju politycznego".

"PO i PSL pragną dać przykład harmonijnej i uczciwej współpracy, a złą atmosferę politycznej gry i walki zastąpić wspólnym konstruktywnym działaniem. W sprawach, w których porozumienie będzie trudne, koalicjanci poszukiwać będą kompromisu umożliwiającego realizację programów obu partii, kierując się dobrem społecznym i interesem Rzeczypospolitej. W razie niemożności jego osiągnięcia, uczestnicy koalicji nie będą forsować własnych rozwiązań wbrew koalicyjnemu partnerowi" - zapisano w Deklaracji.

Podkreślono w niej, że "koalicjanci uważają za niedopuszczalne jakiekolwiek próby wpływania przez polityków na niezależne instytucje publiczne, a także wykorzystywania ich do poszerzania własnych wpływów politycznych".

Obie strony zobowiązały się do "bezwzględnego zwalczania wszelkich przejawów korupcji". Uznały, że konieczne jest powołanie komisji śledczych "do wyjaśnienia wszystkich spraw, które bulwersują opinię publiczną i budzą uzasadnione wątpliwości, czy pod pretekstem zwalczania korupcji i innych patologii nie prowadzono walki politycznej i czy podejmowane przy tym działania były zgodne z prawem".

W Deklaracji zapisano, że nadrzędnym celem koalicji będzie zmniejszenie dystansu w poziomie życia i wysokości dochodów między Polską a Europą Zachodnią. Wyrównywaniu szans - zadeklarowali koalicjanci - powinna towarzyszyć istotna poprawa sytuacji materialnej osób, dla których pracodawcą jest państwo.

PO i PSL stwierdziły w Deklaracji, że wzmocnienia wymaga pozycja międzynarodowa Polski, a nasza polityka zagraniczna powinna zmierzać do szybkiej poprawy relacji z sąsiadami i umacniania pozycji Polski w UE, przy jednoczesnym utrzymaniu bliskich, sojuszniczych relacji z UE. Koalicjanci zadeklarowali, że przygotują Polskę do objęcia prezydencji w Unii w 2011r.

"Szczegółowe kierunki działalności legislacyjnej oraz rządowej koalicjanci uzgodnią w przyjaznym dialogu, toczonym na gruncie deklarowanych wartości i celów w polityce państwa i życiu społecznym, który pozwoli im zachować swoją polityczną odrębność i autonomię" - czytamy w Deklaracji. Obie partie zadeklarowały, że podejmą działania na rzecz utrzymania wysokiego tempa rozwoju gospodarczego, ograniczą biurokrację, zmniejszą koszty działania administracji, zniosą nadmiar przepisów i regulacji, obniżą i uproszczą podatki oraz zlikwidują część "uciążliwych, a przy tym zbędnych danin".

Koalicjanci zobowiązali się w Deklaracji, że efektywnie wykorzystają fundusze UE, rozbudują i zmodernizują infrastrukturę drogową i komunikacyjną. Koalicja deklaruje też, że terminowo ukończy inwestycje związane z Euro2012.

Koalicjanci ocenili, że ochrona zdrowia Polaków "znalazła się w krytycznym stanie" i zobowiązali się do pilnego przeprowadzenia działań naprawczych - zwiększenia dostępności usług medycznych, poprawy ich jakości i zwiększenia wynagrodzeń pracowników służby zdrowia.

Obie strony zapisały w Deklaracji, że dla rolników należy utrzymać oddzielny system ubezpieczenia społecznego w formie KRUS, a ewentualne zmiany w tym systemie wprowadzane będą z zachowaniem zasad dialogu społecznego. Intencją nowego rządu - zgodnie z Deklaracją - ma być dążenie do zdecydowanej poprawy dochodowości produkcji w rolnictwie oraz jej stabilizacja.

Koalicjanci zadeklarowali wolę przeprowadzenia dalszej decentralizacji państwa poprzez zwiększenie roli samorządów, poszerzenie ich kompetencji i szerokiego stosowania zasady pomocniczości.

Źródło artykułu:PAP
donald tuskpokoalicja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)