Definitywne zerwanie traktatu zimnej wojny? Putin deklaruje
Putin ogłosił, że Rosja powinna ponownie rozpocząć produkcję rakiet krótkiego i średniego zasięgu, które były zakazane do 2019 roku na mocy traktatu INF. W piątek, podczas narady rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, stwierdził, że taki krok byłby "odpowiedzią na działania Stanów Zjednoczonych".
Agencja Reutera zauważyła, że deklaracja Putina oznacza definitywne odejście od jednego z najważniejszych traktatów z czasów zimnej wojny, który został zawarty w odpowiedzi na obawy związane z potencjalnym wejściem USA i Związku Radzieckiego w wyścig zbrojeń z Chinami.
Traktat o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu (INF) został podpisany przez ZSRR i USA w 1987 roku. W 2019 roku, podczas kadencji Donalda Trumpa, Waszyngton zerwał porozumienie, argumentując, że Rosja nie przestrzegała jego postanowień. Kreml stanowczo odrzucił te zarzuty.
W piątek Putin stwierdził, że od 2019 roku Rosja nie produkowała takich rakiet. - Dziś wiadomo, że Stany Zjednoczone nie tylko produkują te rakiety, ale też przerzuciły je na ćwiczenia - do Danii, a całkiem niedawno ogłoszono, że znajdują się na Filipinach. Przy czym nie wiadomo, czy wywieźli stamtąd rakiety, czy nie - ogłosił w swoim kolejnym propagandowym wystąpieniu dyktator.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wróg zbiera siły". Pokazali, jak wygląda front pod Czasiw Jarem
- W każdym razie musimy na to reagować, podjąć decyzję, co będziemy robić z tym dalej. Sądząc po wszystkim, powinniśmy zacząć produkcję tych ofensywnych rakiet i zależnie od realnej sytuacji podejmować decyzje, gdzie (...) je rozmieszczać - oświadczył.
Zerwanie traktatu INF
Agencja AP przypomniała, że po zerwaniu traktatu INF Stany Zjednoczone przeprowadziły testy wcześniej zakazanych rakiet. Japońska gazeta "Asahi Shimbun" w kwietniu cytowała dowódcę amerykańskich sił na Pacyfiku, gen. Charlesa Flynna, który powiedział, że takie rakiety zostaną rozmieszczone w tym regionie do końca roku.
Zerwanie traktatu INF było "kamieniem milowym w pogorszeniu stosunków między USA i Rosja" - oceniła AP.
Traktat o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu został podpisany przez przywódców USA i ówczesnego ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, w 1987 roku w Waszyngtonie.
Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km. W 2019 roku USA wycofały się z traktatu, uznając, że rakiety 9M729 (SSC-8 w klasyfikacji NATO), umieszczane na wyrzutniach Iskander, naruszają porozumienie INF.