ŚwiatDefilada bez nowej rakiety

Defilada bez nowej rakiety


Korea Północna świętuje 55. rocznicę powstania. Z tej okazji w Phenianie odbyła się defilada, którą odebrał przywódca Kim Dzong Il. Wbrew zapowiedziom prasy południowokoreańskiej, parada nie stała się okazją do zademonstrowania nowego typu rakiety dalekiego zasięgu.

Defilada bez nowej rakiety
Źródło zdjęć: © AFP

09.09.2003 | aktual.: 09.09.2003 21:03

Na defiladzie nie było żadnego dużego sprzętu wojskowego, tylko maszerujący żołnierze - przekazał agencji Reutera jeden z zachodnich dyplomatów akredytowanych w Phenianie. Pokaz trwał około półtorej godziny. "Nic specjalnego" - skwitował dyplomata.

Ukazujący się w Seulu dziennik "Chosun Ilbo" napisał, że w ubiegłym roku Korea Północna zakończyła prace nad nową rakietą dalekiego zasięgu. Według gazety, nowa rakieta ma zasięg 3-4 tysięcy kilometrów dłuższy niż Taepodong-1, jaką Korea Północna wystrzeliła nad Japonię w 1998 roku. Defilada miała być pierwszą publiczną prezentacją nowej broni.

Agencje piszą, że po zapowiedziach pokazania rakiety wtorkowa defilada była oczekiwana z większym zainteresowaniem, niż zwykle. Komentatorzy są zgodni, że zademonstrowanie nowej broni byłoby gestem wpisującym się w konflikt ze Stanami Zjednoczonymi o północnokoreański program nuklearny. Reuter pisze o tym jako o wyzwaniu rzuconym Amerykanom, do którego jednak nie doszło.

Ponieważ Kim Dzong Il nie wygłosił żadnego przemówienia, zabrakło też jakichkolwiek deklaracji o północnokoreańskich planach budowy bomby atomowej. Niektórzy zachodni komentatorzy spodziewali się, że 55. rocznica powstania KRLD będzie okazją do ogłoszenia światu, że Phenian dysponuje arsenałem nuklearnym.

Po II wojnie światowej, podczas której wielkie mocarstwa porozumiały się w sprawie niepodległości Korei, doszło do zajęcia Półwyspu Koreańskiego przez wojska radzieckie - na północy i amerykańskie - na południu. Strefy rozdzielał 38. równoleżnik. Wobec przedsięwziętych przez ZSRR zmian ustrojowych (reforma rolna, nacjonalizacja, powstawanie komitetów ludowych) nie powiodła się próba powołania rządu ogólnokoreańskiego z udziałem Amerykanów, ani - w lecie 1948 roku - bez nich.

9 września 1948 roku zwołane w Phenianie Najwyższe Zgromadzenie Narodowe proklamowało Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną na czele z Kim Ir Senem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)