"Decyzję ws. przyjęcia nowego traktatu UE powinien podjąć silny rząd"
Opowiadając się za przyspieszonymi wyborami w Polsce, minister spraw zagranicznych Anna Fotyga powiedziała w Brukseli, że "w normalnej sytuacji" to silny rząd powinien podjąć decyzję w sprawie przyjęcia nowego traktatu UE.
W normalnej sytuacji, by przyjąć spójne stanowisko w sprawie Traktatu Reformującego UE, potrzebny jest silny rząd. To jest jasne. Ale zobaczymy, jak będzie - powiedziała minister. Oceniła, że "najlepiej byłoby", gdyby doszło do samorozwiązania Sejmu i przeprowadzenia przyspieszonych wyborów.
Pytana, czy perspektywa przyspieszonych wyborów (które mogłyby się odbyć już 21 października) może przeszkodzić w przyjęciu traktatu na szczycie w Lizbonie 18-19 października, Fotyga odparła, że "nie jest jej kompetencją komentowanie decyzji polskiego parlamentu". Szczyt odbywa się trzy dni przed możliwą datą wyborów - zauważyła.
Polska dąży do zwiększenia liczby rzeczników generalnych w Trybunale Sprawiedliwości UE (ETS) i chce sobie zagwarantować prawo do zajmowania jednego z tych stanowisk, by zwiększyć wpływ na orzecznictwo ETS - powiedziała Anna Fotyga.
Obecnie pięć z ośmiu tych stanowisk zajmują duże państwa, których interesy nie zawsze są zbieżne z naszymi - zaznaczyła minister. Tłumaczyła, że w polskim postulacie chodzi o "promocję naszego systemu prawnego, naszego rozumienia prawa".
Polska nie domaga się, by sam traktat UE gwarantował stanowisko dla polskiego rzecznika generalnego, ale zamierza dążyć do spełnienia tego postulatu podczas prac nad nowym Traktem Reformującym UE w ramach trwającej Konferencji Międzyrządowej.