Decyzja ws. terminu wyborów w Pakistanie
Decyzja w sprawie terminu wyborów parlamentarnych w Pakistanie zapadnie we wtorek - podała pakistańska komisja wyborcza.
31.12.2007 | aktual.: 31.12.2007 10:15
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/benazir-bhutto-nie-zyje-6038709123077249g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/benazir-bhutto-nie-zyje-6038709123077249g )
Benazir Bhutto nie żyje
Wcześniej zapowiadano, iż postanowienie w sprawie utrzymania bądź przełożenia daty wyborów, planowanych na 8 stycznia, zostanie podjęte w poniedziałek. Nie wykluczano odroczenia nawet do trzech miesięcy wyborów parlamentarnych i lokalnych w Pakistanie.
Cytowany przez agencje przedstawiciel komisji wyborczej Pakistanu motywował odłożenie decyzji do wtorku tym, że centralna komisja nie otrzymała jeszcze z lokalnych komisji z całego kraju informacji na temat przygotowań do wyborów i sytuacji w regionach. W czasie starć, do jakich doszło po czwartkowym zamordowaniu przywódczyni opozycji Benazir Bhutto, zniszczonych zostało co najmniej 60 lokali wyborczych - powiedział cytowany urzędnik.
Największe partie opozycji pakistańskiej - przede wszystkim kierowana przez Benazir Bhutto a obecnie formalnie przez jej syna Pakistańska Partia Ludowa (PPP) oraz partia innego opozycjonisty, b.premiera Nawaza Sharifa Pakistańska Liga Muzułmańska Nawaz (PML-N) - zapowiedziały udział w elekcji oraz zadeklarowały, że wybory winny odbyć się w wyznaczonym terminie, czyli 8 stycznia.
W niedzielę rzecznik partii wspierającej prezydenta Perveza Musharrafa oświadczył, że możliwe jest odroczenie do trzech miesięcy wyborów parlamentarnych i lokalnych w Pakistanie. Odroczenie wyborów o 10-12 tygodni jest opcją realistyczną - powiedział Tariq Azim, rzecznik Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Quaid-e-Azam (PML-Q) - frakcji koalicji wspierającej szefa pakistańskiego państwa.
Ugrupowanie to jednocześnie zawiesiło kampanię wyborczą ze względu na sytuację w kraju po zamachu na Benazir Bhutto.
Śmierć Bhutto wywołała zamieszki w Pakistanie. W ich wyniku zginęło 47 osób. W poniedziałek dramatycznie spadła też - aż o 4,7% - wartość akcji na największej giełdzie Pakistanu - w Karaczi. Tak silnego spadku nie notowano w historii pakistańskiej giełdy - zdaniem obserwatorów dodatkowo pogłębi to obecny kryzys w kraju.