Prokuratura Krajowa o decyzji Senatu ws. immunitetu marszałka Grodzkiego: sabotaż
Prokuratura Krajowa odniosła się do decyzji Senatu ws. immunitetu marszałka Tomasza Grodzkiego. W opublikowanym oświadczeniu czytamy między innymi, że podjęta przez wyższą izbę parlamentu decyzja jest "kolejnym dowodem sabotowania prokuratorskiego postępowania przez Senat".
21.10.2021 13:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W czwartek do decyzji Senatu w sprawie immunitetu marszałka Tomasza Grodzkiego odniosła się Prokuratura Krajowa. Wyższa izba parlamentu zdecydowała w środę, że wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka nie będzie rozpatrywany.
Sabotaż ze strony Senatu
"Decyzja o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu T. Grodzkiemu jest bezpodstawna, ma na celu blokowanie procedury, jest kolejnym dowodem sabotowania prokuratorskiego postępowania przez Senat" - czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez Prokuraturę Krajową.
"Nierozpoznanie przez Senat kolejnego wniosku, pod identycznym pretekstem braków formalnych, mimo że jego uwagi zostały uwzględnione, świadczy o celowym działaniu, które ma chronić marszałka Tomasza Grodzkiego przed postawieniem mu zarzutu przyjmowania korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich, gdy był dyrektorem szpitala w Szczecinie. Tym bardziej że wnioski prokuratury dotyczące innych parlamentarzystów i kierowane do Sejmu i Senatu w analogicznej formie nie były do tej pory kwestionowane" - napisano w oświadczeniu Prokuratury Krajowej przekazanym PAP.
Zobacz też: Dobitna reakcja na wpis Tuska. Polityk PiS wbił szpilę. Użył nazwiska Wałęsy
Marszałek Bogdan Borusewicz wystosował pismo do prokuratury
W środę wieczorem Centrum Informacyjne Senatu poinformowało, że wyższa izba parlamentu nie zajmie się wnioskiem prokuratury o uchylenie immunitetu marszałka Tomasza Grodzkiego. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz przekazał prokuraturze regionalnej w Szczecinie, że postanowił pozostawić wniosek bez biegu, ponieważ nie został on poprawiony, o co wnioskował Senat.
O złożeniu wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu prokuratura informowała 22 marca. W połowie kwietnia władze Izby odesłały dokument do szczecińskiej prokuratury z wezwaniem do uzupełnienia braków formalnych.
Oskarżenia pod adresem Grodzkiego
Szczecińska prokuratura podejrzewa marszałka o przyjęcie korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich. Grodzki miał je przyjmować, gdy był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej.