"Decyzja Senatu USA ws. pomocy wojskowej dla Polski jest wstępna"
Odrzucenie przez amerykański Senat wniosku dotyczącego zwiększenia o 20 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Polski nie jest decyzją ostateczną - uważa wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
Amerykański Senat uchwalił w piątek ustawę budżetową przydzielającą rządowi 165 miliardów dolarów na dalsze finansowanie wojen w Iraku i Afganistanie. Senat nie uwzględnił w niej wniosku prezydenta Busha o dodatkową pomoc wojskową dla Polski w wysokości 20 milionów dolarów. To nie jest koniec. To są pierwsze przymiarki do budżetu na przyszły rok - zaznaczył Waszczykowski w piątek w TVN24.
Jego zdaniem, będą w tej sprawie podejmowane następne decyzje. Będzie jeszcze konferencja między Senatem a Izbą Reprezentantów. Do ostatecznego budżetu droga jeszcze daleka - podkreślił.
Waszczykowski dodał, że kilka tygodni temu rozpoczęły się ważne negocjacje w wielu grupach roboczych ekspertów i wojskowych na temat tarczy. W tych grupach eksperci chcą oszacować jak wygląda zagrożenie, stan naszej armii, jakie są braki i potrzeby, jak wyglądają kwestie finansowe - zaznaczył.
Według wiceministra, jeśli pojawią się jakieś problemy w negocjacjach z Amerykanami to nie ze względu na nasze wygórowane żądania". "Nie domagamy się przezbrojenia całkowicie armii, wyposażenia, unowocześnienia. Mówimy o pewnych zadaniach, którymi musimy się podzielić - podkreślił.
Waszczykowski dodał, że negocjacje w sprawie tarczy mogą trwać dłużej niż do wakacji. Kwestia czasu jest dla nas kwestią wtórną. Warunki liczą się dla nas bardziej. Muszą być spełnione. Tarcza musi być broniona - podsumował.