Decyzja sądu ws. Rafała Dutkiewicza. Prezydent Wrocławia nie musi przepraszać b. wiceprezydenta
Wrocławski sąd oddalił cywilny pozew b. wiceprezydenta miasta Michała Janickiego, który uważał, że prezydent Rafał Dutkiewicz naruszył jego dobra osobiste sposobem, w jaki poinformował o jego odwołaniu na konferencji prasowej.
15.12.2015 | aktual.: 17.12.2015 08:44
Prezydent Wrocławia Dutkiewicz odwołał Janickiego 2 października 2012 r. Na konferencji prasowej jako główny powód podał brak nadzoru nad rozliczeniami dwóch imprez na stadionie miejskim. Chodziło o koncert zespołu Queen i turniej piłkarski Polish Masters. Obie imprezy odbyły się w lipcu 2012 r. Dutkiewicz tłumaczył, że dwie firmy, które na zlecenie miasta przygotowywały imprezy, nie rozliczyły się z 14 mln zł, przekazanych im przez miasto.
Janicki w pozwie argumentował, że w ogóle nie doszło do jego odwołania, ponieważ umowę o pracę rozwiązano za porozumieniem stron. Były wiceprezydent przekonywał również, że formalnie nie był odpowiedzialny za nadzór i wyłonienie wykonawców dwóch imprez, natomiast sposób, w jaki Dutkiewicz poinformował o odwołaniu na konferencji prasowej, naruszał jego dobre imię.
Po prawie trzyletnim procesie Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił powództwo. Uznał, że nie zasługiwało ono na uwzględnienie, ponieważ "powód znał przyczyny odwołania podane przez pozwanego jeszcze przed konferencją i podpisał porozumienie stron".
- Pozwany w swoim wystąpieniu i w późniejszych wypowiedziach w mediach wskazywał na przyczyny odwołania i nie pozwala to stwierdzić, że podanie tych przyczyn naruszyło dobre imię powoda. Rola powoda sprowadzała się bowiem do nadzoru nad tymi imprezami i miała charakter służbowy - powiedziała sędzia Izabela Baca.
Sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślił, że w trakcie procesu udowodniono, "że rola powoda była inna niż przedstawiał on w swoim powództwie".
- Powód był odpowiedzialny za przeprowadzenie i rozliczenie imprez. Przedstawiał plany ich zorganizowania, też na sesji rady miejskiej. To do niego trafiały interpelacje na temat kosztów, na które odpowiadał. Powód referował też postęp prac pozwanemu - uzasadniała sędzia.
Janicki został wiceprezydentem Wrocławia w październiku 2011 r. Wcześniej był dyrektorem departamentu spraw społecznych, przewodniczącym zespołu ds. realizacji projektu inwestycyjnego: "Budowa stadionu piłkarskiego we Wrocławiu". W październiku 2008 r. został pełnomocnikiem prezydenta Wrocławia "do występowania w imieniu gminy Wrocław w postępowaniach administracyjnych dotyczących inwestycji budowa stadionu miejskiego we Wrocławiu". W grudniu 2009 r. został mianowany na pełnomocnika prezydenta Wrocławia ds. Euro 2012. Do czasu odwołania był też przewodniczącym rady nadzorczej spółki miejskiej zarządzającej stadionem.