PolskaDecyzja o fabryce PSA i Toyoty w tym roku

Decyzja o fabryce PSA i Toyoty w tym roku

Podjęcie decyzji w sprawie budowy w Polsce fabryki samochodów małolitrażowych przez koncerny PSA Peugeot-Citroen i Toyota Motors Corporation jest możliwe do końca roku - poinformował w radiu "Zet" wicepremier Janusz Steinhoff.

28.08.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

_ Do końca roku może taka decyzja zapaść_ - powiedział we wtorkowym wywiadzie dla radia wicepremier i minister gospodarki.

W poniedziałek, w trakcie spotkania ze Steinhoffem przedstawiciele PSA Peugeot-Citroen i Toyota Motors Corporation przedstawili rządowi RP ewentualne lokalizacje fabryki samochodów małolitrażowych w Polsce.

Według Ministerstwa Gospodarki wartość projektowanej inwestycji wyniesie około 1,5 mld euro, łącznie z pracami badawczo-rozwojowymi.

Docelowa zdolność produkcyjna ma wynosić 300 tys. samochodów małolitrażowych rocznie. W fabryce, która miałaby rozpocząć produkcję w 2005 roku, zostałoby zatrudnionych kilka tysięcy pracowników.

_ Przedstawiliśmy kilka lokalizacji, było spotkanie z przedstawicielami samorządów terytorialnych, ja ze strony rządu zaoferowałem wszystko, aby pomóc tym inwestorom_ - powiedział Steinhoff.

Steinhoff powiedział, że choć z Polską konkurują inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, to w jego przekonaniu nasz kraj proponuje najlepsze warunki dla inwestorów.

Spółki informowały już wcześniej, że wspólnie zamierzają zainwestować 1,5 mld euro w nową fabrykę małych samochodów w Europie. Koncerny chcą w ten sposób rozszerzyć sprzedaż swoich aut w tym regionie świata. Wśród wymienianych lokalizacji oprócz Polski była także Francja.

Toyota odnotowała w Europie w ubiegłym roku rozliczeniowym, który zakończył się pod koniec marca, stratę netto sięgającą 23 mld jenów (185 mln USD) wobec straty 9 mld jenów w poprzednim roku.

W 2000 roku udział aut japońskiego koncernu w europejskim rynku motoryzacyjnym wyniósł 3,7%, a Toyota sprzedała ponad 540 tys. aut.

Udział Peugeota w rynku motoryzacyjnym w zachodniej Europie wzrósł do 13,8% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku z 12,7% w analogicznym okresie 2000 roku.

Francuski koncern, drugi w Europie pod względem wielkości producent aut, chce utrzymać swoją niezależność przez zwiększenie wydajności w swoich zakładach i tworzenie spółek z innymi koncernami motoryzacyjnymi.

Firma utworzyła już joint venture z Ford Motor Co. do produkcji silników diesla, a wspólnie z włoskim Fiatem produkuje vany. (mak)

* Więcej o samochodach:*MOTO WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)