Trwa ładowanie...

"Decydujący moment wojny". Ekspert NATO punktuje Rosjan

Dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze przekonuje, że obecnie mamy do czynienia z "decydującym" momentem wojny w Ukrainie. Janis Sarts podkreślił, że wpłynie on na ostateczne rozstrzygnięcia rosyjskiej inwazji.

Ekspert ośrodka przy NATO: trwa decydujący moment wojny na UkrainieEkspert ośrodka przy NATO: trwa decydujący moment wojny na UkrainieŹródło: MON Ukrainy
d1hiq3n
d1hiq3n

W rozmowie z Polską Agencją Prasową ekspert podkreślił, że według niego Ukraina znajduje się w "decydującym momencie wojny". Jak dodał, sukces kontrofensywy albo jego brak będzie miał istotne znaczenie dla dalszego przebiegu wojny, jej długości i potencjalnego wyniku.

- Z wojskowego punktu widzenia kontrofensywa już się rozpoczęła; nie zaczyna się od dużego uderzenia, większe działania następują później - zaznaczył ekspert.

d1hiq3n

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potężna moc artylerii. Pociski, które zmieniły przebieg wojny

Ekspert NATO o zniszczonej zaporze: nie nazwałbym tego przypadkiem

Rozmówca PAP odniósł się do zniszczenia zapory hydroelektrowni w Nowej Kachowce, do którego doszło nocą z poniedziałku na wtorek. - Im więcej widzę dowodów, im więcej analizuję danych... Nie nazwałbym tego wypadkiem, lecz czymś, co nie było zaplanowane przez Rosję, jednak było winą Rosji - ujmijmy to tak - powiedział. - W najbliższych dniach pojawi się więcej informacji na temat tego, czy była to eksplozja czy nie. Ja myślę, że tak - dodał.

- Jest wiele dowodów - i jest to logiczne z perspektywy wojskowej - że tama była zaminowana przez Rosję, ale czas wybuchu nie za bardzo ma sens - uzupełnił.

d1hiq3n

Niezrozumiałe działanie Rosjan

- Jednak, jak już widzieliśmy podczas tej wojny, Rosji nie idzie zbyt dobrze pod względem efektywnej kontroli łańcuchu dowodzenia. Bardzo prawdopodobne, że wydarzyło się coś, co spowodowało tę eksplozję, niosącą straszne skutki dla ekologii, dla ludzi, dla przyszłości Ukrainy - zauważył.

W ocenie Sartsa tama została zaminowana przez rosyjskie wojska m.in., by przeciwdziałać ukraińskiej ofensywie, jednak czas wybuchu "nie wydaje się sensowny". - Po pierwsze, w celu powstrzymania ukraińskiej kontrofensywy Rosja mogłaby sięgnąć po "lepsze opcje"; po drugie, większość rosyjskich żołnierzy wciąż była w trakcie eksplozji na obszarze dotkniętym skutkami zniszczenia tamy - wyliczył łotewski ekspert.

We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił po naradzie z najwyższym dowództwem wojskowym, że Rosjanie celowo wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce, ale działali chaotycznie i zatopili swój sprzęt. Szef państwa zapewnił, że wysadzenie w powietrze zapory nie wpłynęło na możliwość wyzwalania terytoriów przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hiq3n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1hiq3n
Więcej tematów