Debiutuje Rada Praw Człowieka ONZ
ONZ rozpoczyna nowy
okres działań na rzecz lepszego respektowania w świecie praw
człowieka, inaugurując funkcjonowanie Rady Praw Człowieka, która
zastępuje Komisję Praw Człowieka, krytykowaną jako ciało czysto
fasadowe.
Dziś uczestniczymy wszyscy w historycznej okazji, otwarciu pierwszej sesji Rady Praw Człowieka- powiedział przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych Jan Eliasson. Niech nas prowadzi duch odnowionej współpracy i dążenie do najwyższych standardów praw człowieka - dodał.
Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan podkreślił na inauguracyjnej sesji Rady w Genewie, że "rozpoczęła się nowa era działalności Narodów Zjednoczonych w dziedzinie praw człowieka".
Jednocześnie zaapelował do 47 krajów członkowskich Rady, aby nie zawiodły oczekiwań. Ostrzegł, że prace Rady "powinny wyraźnie różnić się od (działalności) jej poprzedniczki", Komisji Praw Człowieka, powszechnie zdyskredytowanej i rozwiązanej w marcu po 60 latach istnienia.
Istnieją obawy, że Rada, w której skład wchodzi 47 krajów, w tym Polska, również pozostanie nieskuteczna, jeśli jej autorytet będzie podkopywany przez kraje członkowskie, oskarżane o poważne naruszenia praw człowieka.
Nie pozwólcie nigdy Radzie Praw Człowieka, by wdawała się w walki polityczne lub uciekała do niskich machinacji- zwrócił się Annan do kilkuset ministrów i przedstawicieli rządów.
Rada może dać ONZ i ludzkości szansę wznowienia z nową energią walki o prawa człowieka. Nie pozwólcie, by ta okazja została zaprzepaszczona - dodał.
Jan Eliasson przypomniał miesiące negocjacji, które pod jego przewodnictwem doprowadziły do powołania Rady 15 marca w Nowym Jorku. Członkom Rady zalecał czujność, by nie dopuścić do powtórzenia się "negatywnych zjawisk z przeszłości".
Jedną z największych innowacji w Radzie jest zasada, że dokonywany będzie systematycznie i regularnie przegląd sytuacji praw człowieka w każdym z krajów członkowskich ONZ, co powinno pozwolić uniknąć oskarżeń o selektywność, stawianych poprzednio Komisji.
Pierwsza sesja Rady, rozpoczęta w poniedziałek, przewidziana jest do 30 czerwca. Jej przedmiotem będzie przede wszystkim wypracowanie metod działania nowego organu.
W odróżnieniu od Komisji Praw Człowieka, która zbierała się tylko raz w roku, Rada będzie się zbierać trzy razy w roku na łączny okres co najmniej 10 tygodni.
Stany Zjednoczone, sceptyczne co do skuteczności nowego organu, nie weszły w jego skład, ale obiecały pomoc w finansowaniu Rady i poparcie dla jego działań.