Debata: jaka powinna być europejska lewica?
Czy Europa potrzebuje lewicy, jaka powinna
być nowoczesna europejska lewica, jaka jest przyszłość partii
lewicowych - to tematy debaty z udziałem m.in.
kanclerza Austrii, Alfreda Gusenbauera, b. prezydenta Polski, Aleksandra Kwaśniewskiego, prof. Karola Modzelewskiego oraz polityka PO, Jana Rokity.
11.06.2007 | aktual.: 11.06.2007 23:02
O tym, że Europa potrzebuje lewicy przekonywał m.in. Gusenbauer. Jego zdaniem, politycy formacji socjaldemokratycznych powinni rozpocząć debatę o tym, czym powinna być nowoczesna lewica. Jak podkreślał, jej zadania to m.in. walka o sprawiedliwość i równość społeczną, tak, aby nikt nie był wykluczony ze względu na pochodzenie, płeć czy orientację seksualną.
Jak przekonywał kanclerz, każdy powinien mieć równy dostęp do rynku pracy, edukacji i innych dóbr publicznych. Trzeba budować społeczeństwo, które włącza, a nie wyklucza - podkreślał.
Gusenabuer upomniał się także o równe prawa kobiet i mężczyzn oraz poszanowanie praw mniejszości. Przekonywał do budowania społeczeństwa opartego na tolerancji i różnorodności kulturowej czy religijnej.
Zdaniem Kwaśniewskiego, podział między dzisiejszą lewicą a prawicą jest bardzo skomplikowany, a różnice programowe między nimi zacierają się. Przypomniał, że w niektórych krajach - m.in. w Austrii czy Niemczech siły te współpracują ze sobą, tworząc nawet koalicje rządzące. Jak mówił, zmiany cywilizacyjne czy polityczne, a także upadek komunizmu przyczyniły się do zmiany postrzegania różnic między lewicą a prawicą.
W opinii byłego prezydenta, w debacie o przyszłości lewicy trzeba porzucić historyczne podziały, a rozmawiać o niej w kontekście wyzwań współczesnego świata - przede wszystkim globalizacji.
Głównymi cechami - według Kwaśniewskiego - które powinna posiadać współczesna lewica to otwartość, a także zdolność reagowania na problemy społeczne, takie jak dostęp do pracy, edukacji, prawa kobiet, a także umiejętność korzystania z owoców postępu naukowo-technicznego.
W opinii byłego prezydenta, w Polsce lewica jest wciąż potrzebna. Kwaśniewski zwrócił jednak uwagę, że jej przyszłość zależy od umiejętności porozumienia z politycznym centrum, a także dotarcia do młodego pokolenia. To musi być formacja polityczna otwarta wobec ludzi, która do ludzi się uśmiecha, a nie im grozi. Europejska lewica powinna być tą, która jest akceptującą, przyciągającą, nie odrzucającą, nie obrażoną, nie złośliwą - mówił Kwaśniewski.
Zdaniem Jana Rokity, obecnie lewica wyczerpała swe najbardziej fundamentalne idee, które ją ukształtowały - ideę emancypacji (wyzwolenia) oraz ideę równości. Zdaniem Rokity, to rynek sprawia, że np. emancypacja nie jest potrzebna, ponieważ wszystko można zmienić, w sposób, który - jak mówił - "lewicy się nawet nie śniło". Potrafię sobie dziś wyobrazić społeczeństwo bez lewicy - podkreślił Rokita.