Dawanie i zabieranie
"Gazeta Wyborcza" zajęła się sprawą organizacji pozarządowych, które - jak wynika z zapowiedzi ministra Kołodki - mogą stracić niedawno wywalczone przywileje podatkowe.
Gdy prezydent uroczyście podpisywał wczoraj ustawę o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie, minister finansów zapowiedział w czasie obrad rządu, że odbierze organizacjom przywileje, którą są w ustawie - pisze Ewa Siedlecka.
Ustawa, uchwalona przed miesiącem, ma służyć wzmocnieniu organizacji, zajmujących się niedochodową, społecznie użyteczną działalnością. Organizacjom pozarządowym udało się przekonać parlamentarzystów do przywilejów podatkowych, umożliwiających między innymi tworzenie przez nie własnych kapitałów, tak, aby nie musiały liczyć wyłącznie na publiczne dotacje, a także do zachowania tzw. fundacji grantodawczych, zajmujących się rozdawaniem pieniędzy małym organizacjom.
Ustawa daje przywilej zwolnienia z podatku zysków od kapitału, jeśli w całości są przeznaczone na działalność statutową. Ponadto podatnicy mają prawo przekazywać organizacjom pozarządowym w całości 1 procent podatku zamiast fiskusowi. Minister finansów ogłosił jednak, że jego plan ratowania finansów publicznych przewiduje zniesienie przywilejów, pozostawiając jedynie zasadę "jednego procenta".
Forum Darczyńców skierowało do wiceminister finansów Haliny Wasilewskiej-Trenkner list, w którym pisze, że w ten sposób organizacje pozarządowe zostaną pozbawione wszelkich - poza budżetowymi - źródeł finansowania oraz niemożliwe zostanie zachowanie płynności finansowej.
Uniemożliwi też ubieganie się o pieniądze z UE - organizacje muszą bowiem dołożyć własne, których nie będą miały skąd zdobyć - podkreśla Ewa Siedlecka. "Propozycje ministra Kołodki to po prostu zamach na byt organizacji pozarządowych w Polsce" - mówi wprost Ewa Kulik z Forum Darczyńców. Zaznacza, że budżet na zmianach zyska niewiele - najwyżej 270 milionów złotych. "Dla budżetu to tyle co nic" - twierdzi Kulik. (mk)
Więcej: Dawanie i zabieranie