Trwa ładowanie...
d36q4i1

Davies: Polska musi rozmawiać o UE

Brytyjski pisarz i historyk Norman Davies uważa, że przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w naszym kraju powinna się rozpocząć publiczna dyskusja o korzyściach i zagrożeniach, jakie niesie członkostwo w Piętnastce. Davies powiedział, że jeśli debaty nie rozpoczniemy teraz, to za kilka lat społeczeństwo może być bardziej rozczarowane i niezadowolone z przystąpienia do Unii.
Share
d36q4i1

Wielka Brytania przystąpiła do Unii Europejskiej prawie nieświadomie. Referendum przeprowadziła dopiero dwa, trzy lata później. Okazało się, że społeczeństwo miało wielki uraz, było rozczarowane - powiedział Davies. Podobna sytuacja tworzy się w Polsce. Rząd spieszy sie do Unii, a społeczeństwo czeka i mało na ten temat rozmawia. To jest niezdrowa sytuacja i mam nadzieję, że ta debata rozpocznie się wcześniej, a nie później - dodał historyk.

Norman Davies podkreślił, że Unia Europejska potrzebuje Polski do kontaktów z krajami dawnego bloku wschodniego. Polacy doskonale wiedzą, co to jest Ukraina i Rosja. Przeciętny Francuz, Anglik czy Hiszpan nie mają o tym pojęcia. Dlatego kraje Europy Zachodniej ciągle popełniają błędy w kontaktach z Rosją. To jest bardzo zdrowe, żeby do Unii należały kraje dawnego bloku sowieckiego. Więcej wiedzą o tej części Europy niż Zachód - powiedział Davies.

Urodzony w 1939 r. Norman Davies specjalizuje się w historii Polski. Jest autorem wielu bestsellerów, których tematem jest historia naszego kraju. Niektóre tytuły jego książek to "Historia Polski", "Serce Europy", "Boże Igrzysko" czy "Orzeł biały, czerwona gwiazda". (jask)

d36q4i1

Podziel się opinią

Share
d36q4i1
d36q4i1
Więcej tematów