Trwa ładowanie...
d469drs
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

David Cameron: trzeba zapobiec nowej zimnej wojnie

Brytyjski premier David Cameron oświadczył, że Wielka Brytania nie chce nowej zimnej wojny, ale jest gotowa poprzeć zaostrzenie sankcji wobec Rosji, jeśli nie zaprzestanie ona destabilizować Ukrainy. Dodał, że Brytania nie powinna być członkiem UE "za wszelką cenę".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
David Cameron
David Cameron (PAP/EPA, Fot: Hannah Mckay)
d469drs

Przemawiając na bankiecie wydanym przez burmistrza (Lorda Mayora) londyńskiego City, Cameron powiedział, że działania Rosji stwarzają poważne zagrożenie dla całej Europy, ale nie jest jeszcze za późno, aby zapobiec nowej zimnej wojnie.

- Uważamy, że to nie jest nieuchronny rezultat, ani coś do czego dążymy i powiem to jasno prezydentowi Putinowi w Brisbane, pod koniec tego tygodnia - powiedział Cameron. Dodał, że "militarne rozwiązanie" konfliktu na Ukrainie nie jest możliwe, natomiast sankcje UE wobec Rosji przynoszą rezultaty.

Brytyjski premier podkreślił, że jest gotów poprzeć zaostrzenie tych sankcji, jeśli Moskwa będzie nadal destabilizować Ukrainę i naruszać jej integralność terytorialną. - Nie trzeba nam przypominać konsekwencji przymykania oczu, kiedy wielkie państwa w Europie zastraszają mniejsze - powiedział Cameron.

d469drs

Cameron i Putin wezmą udział w szczycie przywódców państw G20 w Australii w dniach 15 i 16 bm.

Mówiąc o członkostwie Wielkiej Brytanii w UE Cameron wyraził przekonanie, że członkostwo to nie powinno być utrzymywane "za wszelką cenę". Dodał, że ignorowanie faktu, iż toczy się debata o przyszłości Europy "byłoby najgorsze co można zrobić". - Przyszłość Brytanii w Europie ma dla nas znaczenie, a obecnie nasze członkostwo nie działa w sposób prawidłowy i dlatego musimy dokonać zmian - powiedział brytyjski premier.

Reuter przypomina, że Cameron zapowiedział renegocjowanie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, a w 2017 roku referendum na temat tego członkostwa, jeśli odniesie zwycięstwo w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

d469drs

Podziel się opinią

Share

d469drs

d469drs
Więcej tematów