Trwa ładowanie...

David Cameron: następna będzie Mołdawia lub jedno z państw bałtyckich

Jeśli nie stawimy czoła Rosji, to w długoterminowej perspektywie zaszkodzi to nam wszystkim, bowiem będziecie świadkami dalszej destabilizacji. Następna będzie Mołdawia lub jedno z państw bałtyckich - mówił w parlamencie premier David Cameron, informując o rozmieszczeniu na Ukrainie personelu wojskowego, który będzie pomagał w szkoleniu ukraińskiej armii.
Share
David Cameron
David CameronŹródło: PAP/EPA, Fot: Andy Rain
dq4qjp0

Wielka Brytania rozmieści w marcu na Ukrainie personel wojskowy, w tym doradców, aby pomóc w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych - mówił Cameron. - W ciągu następnego miesiąca zamierzamy rozmieścić personel brytyjski w celu zapewnienia doradztwa i różnych szkoleń, od wywiadu taktycznego do logistyki, opieki medycznej - powiedział Cameron w jednej z komisji Izby Gmin. - Będziemy także rozwijać z Ukrainą program szkoleniowy dla piechoty - dodał.

Zapewnił, że Brytyjczycy będą na Ukrainie daleko od linii frontu i nie będą zaangażowani w działania bojowe.

Cameron powiedział, że nie wyklucza w przyszłości dostarczania Ukrainie broni. Jednak obecnie Londyn stoi na stanowisku wspierania jej nieśmiercionośnym sprzętem wojskowym.

dq4qjp0

Jak przekazuje portal internetowy dziennika "Guardian", Cameron mówił też o celach prezydenta Rosji Władimira Putina. - Widzimy teraz bardzo jasny schemat postępowania; chce on odzyskać dla Rosji część bliskiej zagranicy - relacjonuje "Guardian" słowa premiera.

- Powinniśmy wesprzeć prawo tych krajów do decydowania, co chcą one robić - oznajmił Cameron. Jako błąd ocenił postawę, zgodnie z którą należałoby się pogodzić z Rosją w tej sprawie. - Oznaczałoby to spisanie na straty około 11 krajów, uczyniliśmy ten błąd wcześniej, z dalekimi krajami, o których mało wiemy - mówił premier.

Wyraził też opinię, że rolą Wielkiej Brytanii jest przekonać inne kraje do poparcia sankcji wobec Rosji. Jeśli upadnie Mariupol, strategiczne miasto na południowym wschodzie Ukrainy, to z pewnością sankcje wobec Rosji będą ostrzejsze - powiedział Cameron.

Jak oświadczył, nie ma wątpliwości, że Rosja dostarcza broń separatystom na wschodzie Ukrainy.

dq4qjp0

Podziel się opinią

Share
dq4qjp0
dq4qjp0
Więcej tematów