Darwin śpiewa Armstronga na Pałacu Kultury i Nauki
Charlesa Darwina, "śpiewającego" znaną
piosenkę Louisa Armstronga, można podziwiać na fasadzie Pałacu
Kultury i Nauki od czwartku wieczorem do 7.00 rano w piątek.
Autorką projektu jest szwedzka artystka Lene Berg - uczestniczka
pobytu twórczego w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.
06.10.2005 | aktual.: 06.10.2005 20:12
Instalacja wideo pt. "Darwin w Warszawie" została uruchomiona w czwartek o godz. 19.00. Projekcja będzie trwała przez całą noc, do rana. Na środkowej części fasady PKiN, od strony ul. Marszałkowskiej, wielka brodata twarz Darwina "śpiewa" głosem Satchmo piosenkę "What a wonderful world".
Wideoportret Darwina powstał w oparciu o ostatnie fotografie uczonego, wykonane w 1878 r. przez jego syna Leonarda. W filmie szwedzkiej artystki - dzięki technikom komputerowym - Darwin rusza ustami i "patrzy" na publiczność. "Śpiewa" co pół godziny. W przerwach między wokalami rozlegają się m.in. śpiew ptaków, ryczenie krów, klaksony samochodów.
O ile wiem, Charles Darwin nigdy nie odwiedził Polski ani Warszawy. Myślę więc, że to może dobry moment, teraz w roku 2005, kiedy Polska i Warszawa w tak widoczny sposób się zmieniają. To pasuje do symbolu ewolucji i przemian bardziej niż fasada budynku, który w swej nazwie zawiera kulturę i naukę - uważa Lene Berg.
"Darwin w Warszawie" powstał w czasie trzymiesięcznego pobytu artystki w Warszawie od kwietnia do czerwca 2005 r. Sfinalizowany zostanie on w październiku 2005. Gigantyczna twarz Darwina na gigantycznym warszawskim budunku ma być swoistym nawiązaniem do tego, jakie wrażenie Warszawa zrobiła na Berg.
Nigdy nie widziałam tylu tak wielkich zdjęć na wolnym powietrzu jak w centrum Warszawy. Radość tych olbrzymich ludzi z tego, że mają na sobie jakieś ubranie, podpisali korzystną umowę z funduszem emerytalnym lub wypili dobrze schłodzony napój, nie zna żadnych fizycznych granic i przekracza wszystkie wrodzone proporcje - ocenia.
Lene Berg studiowała reżyserię filmową w Sztokholmie. Od 1999 r. uczy w szkołach filmowych i artystycznych, m.in. w Akademii Sztuk Pieknych w Sztokholmie. Projekt zrealizowano w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Pałacu Kultury i Nauki.