Trwa ładowanie...
dyvgibb

Darmowa aplikacja wykryje raka u twojego dziecka

Apele o wsparcie finansowe leczenia raka oka u dziecka, tzw. siatkówczaka, pojawiają się coraz częściej. Okazuje się, że nie trzeba robić specjalistycznych badań, by wstępnie sprawdzić, czy u malucha zaczęła rozwijać się ta groźna choroba. Wystarczy ściągnąć na telefon darmową aplikację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Darmowa aplikacja wykryje raka u twojego dziecka
(WP.PL, Fot: Wojciech Nieśpiałowski)
dyvgibb

Aplikację White Eye Detector powinni ściągnąć na telefon wszyscy rodzice. Program jest darmowy i skanuje zdjęcia przechowywane w telefonie. Najlepiej powtarzać przeglądanie co kilka miesięcy.

Siatkówczak to złośliwy nowotwór występujący niemal wyłącznie u dzieci do piątego roku życia. Najczęściej występuje w jednym oku. Najczęstsze objawy choroby to pojawienie się zeza, wyciek ropy z oka i powiększenie gałki ocznej.

Ale jest jeszcze jeden powód do podejrzeń. - Jeśli na zdjęciu dziecka widać na oku białą plamkę, może to oznaczać z dużym prawdopodobieństwem, że u dziecka rozwija się siatkówczak - mówi Wirtualnej Polsce okulistka dr Barbara Gościniewicz-Płonecka.

dyvgibb

I tu pomoże aplikacja White Eye Detector. Jeśli program wykryje biała plamkę na oku, nie należy od razu wpadać w panikę, ponieważ może to być także objaw wrodzonej zaćmy lub odklejenia siatkówki. - Na pewno trzeba się skonsultować z lekarzem - dodaje okulistka.

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

Pomysłodawcą aplikacji jest Bryan Shaw, profesor chemii z Uniwersytetu Baylor w Stanach Zjednoczonych. Postanowił stworzyć program po tym, jak jego syn zachorował na siatkówczaka, a od lekarzy dowiedział się, że w bardzo prosty sposób można "badać" dziecko.

Drugim sposobem na wykrycie siatkówczaka jest zrobienie dziecku zdjęcia aparatem bez włączonego filtra red eye. Jeśli z okiem będzie działo się coś złego, analogicznie jak w przypadku aplikacji, na zdjęciu na oku będzie biała plamka.

Dowiedz się więcej o siatkówczaku

dyvgibb

Podziel się opinią

Share
dyvgibb
dyvgibb