Trwa ładowanie...

Dantejskie sceny na religii. To nie był jeden uczeń?

Prokuratura zbada, czy w ośrodku w Makowie Mazowieckim ksiądz nie dopuścił się karygodnego zachowania wobec jeszcze jednego ucznia. To wynik zeznań nastolatki, która nagrała katechetę wykręcającego ręce jej koledze z klasy.

Nowe doniesienia na temat księdza z Makowa MazowieckiegoNowe doniesienia na temat księdza z Makowa MazowieckiegoŹródło: PAP, YouTube, screen
d4dg3s6
d4dg3s6

W ramach postępowania, dotyczącego księdza, który miał dopuścić się naruszenia nietykalności cielesnej wobec 15-letniego ucznia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Mazowieckim, przesłuchany zostanie też inny wychowanek placówki, wobec którego mogło dojść do nagannego zachowania.

Skandal na lekcji religii

- Uczennica potwierdziła okoliczności zdarzenia, relacjonując, że doszło do sytuacji, w której ksiądz szarpał ucznia za ubranie, wykręcił rękę i przycisnął do ławki - powiedziała PAP Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Giertych po Ziobrze? Zdecydowana reakcja posłanki PO

Jak dodała, "podczas przesłuchania uczennica przekazała informacje, że mogło dojść do nagannego zachowania także wobec innego ucznia tej placówki". - Dlatego na pewno będzie konieczność przesłuchania tego ucznia - stwierdziła rzeczniczka ostrołęckiej Prokuratury Okręgowej.

d4dg3s6

Zaznaczyła, że w ramach postępowania sporządzona zostanie opinia psychologiczna, dotycząca przesłuchanej uczennicy.

Przypomniała jednocześnie, że uzyskano już podobną opinię psychologa, dotyczącą przesłuchanego wcześniej poszkodowanego 15-latka - wynika z niej, że informacje, które przekazał, składając zeznania i opisując przebieg zdarzenia, "można uznać za wysoce szczere i zgodne z doświadczeniami, które przeżył".

Przesłuchanie 15-latka trwało ponad dwie godziny, a w jego trakcie potwierdził on, że duchowny dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej. Zeznał również, że było to działanie jednorazowe wobec niego.

d4dg3s6

Przesłuchają księdza

Jak zapowiedziała w środę prokurator Łukasiewicz, po skompletowaniu i analizie materiału dowodowego z przesłuchań świadków i opinii psychologicznych, "podejmowane będą dalsze decyzje w ramach toczącego się postępowania, w tym czy i w jakim charakterze zostanie przesłuchany ksiądz".

Po incydencie matka poszkodowanego ucznia złożyła w Komendzie Powiatowej Policji w Makowie Mazowiecki zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a zebrane przez funkcjonariuszy materiały zostały następnie przekazane śledczym. Dyrekcja placówki odsunęła w tym czasie duchownego o prowadzenia zajęć lekcyjnych.

Kuria przeprasza. Katecheta zawieszony

W ubiegłym tygodniu z księdzem tym spotkał się biskup płocki, który - jak informowała wówczas Płocka Kuria Diecezjalna - "podjął wobec duchownego następujące decyzje: udzielił nagany kanonicznej, wycofał misję kanoniczną do nauczania religii, zobowiązał duchownego do osobistych przeprosin ucznia".

W komunikacie płocka kuria przeprosiła "za zachowanie księdza podczas katechezy, które nigdy nie powinno mieć miejsca" i zadeklarowała gotowość pomocy poszkodowanemu chłopcu oraz uczniom, którzy byli świadkami zdarzenia.

d4dg3s6

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4dg3s6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dg3s6
Więcej tematów