Daniel Libeskind znowu w Łodzi
W środę i czwartek w Łodzi w ramach festiwalu Łódź Design gościł będzie Daniel Libeskind, amerykański architekt żydowskiego pochodzenia.
W ciągu dwóch dni spotka się z zainteresowanymi architekturą łodzianami, poprowadzi wykład i będzie podpisywał swoją książkę "Counterpoint" w Łódź Art Center przy Tymienieckiego 3.
Libeskind urodził się w 1946 roku w Łodzi, wyjechał stąd jako nastolatek. Od tego czasu gościł w naszym mieście tylko raz.
Jako architekt najbardziej znany jest z projektu Muzeum Żydowskiego w Berlinie i zagospodarowania terenu po dwóch wieżach World Trade Center w Nowym Jorku. Zaliczany jest do grona dekonstruktywistów, używających charakterystycznych łamanych linii w projektach swoich obiektów, choć sam sprzeciwia się takiemu zaszufladkowaniu.
- Muzeum Żydowskie w Berlinie to znakomita rzeźba z niesamowitym nastrojem, nawiązującym do tematyki. Zachowuje bardzo surowe środki wyrazu, jest dynamiczna, choć jednocześnie nostalgiczna i zmuszająca do refleksji - mówi Jacek Ferdzyn, prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Miejsce po World Trade Center to bardziej pomnik niż architektura kubaturowa, z pustym placem pośrodku.
W środę o godz. 16 w Łódź Art Center odbędzie się projekcja filmu "Architekci dekonstrukcji", czyli "zgniatacze pudeł", jak dookreśla ich Jacek Ferdzyn, nawiązując do specyfiki stylu, do którego oprócz Franka Gehrego zalicza się między innymi Zahę Hadid i Daniela Libeskinda.
O godz. 17 odbędzie się półgodzinne spotkanie z architektem, aby wejść na nie, należy dysponować karnetem na Festiwal Łódź Design i zarejestrować się wcześniej poprzez stronę internetową libeskind.e-rz.pl. Chęć udziału zgłosili już łódzcy studenci architektury.
Po spotkaniu odbędzie projekcja kolejnego filmu, tym razem przybliżającego jeden z ważniejszych projektów Daniela Libeskinda, czyli słynne Muzeum Żydowskie w Berlinie.
Jutro od godz. 10 do 11 architekt wygłosi w Łódź Art Center wykład, zatytułowany tak, jak jego książka "Counterpoint", czyli Kontrapunkt. Od godz. 11.45 będzie podpisywał książki w Cafe Design, kawiarence stworzonej w budynku portierni Łódź Art Center.
Architekt na czas pobytu w Łodzi zatrzyma się w hotelu andel's w Manufakturze przy ul. Ogrodowej 17. Odbędzie się tam uroczysta kolacja z jego udziałem. W środę wieczorem światowej sławy architekt spotka się z łódzkimi kolegami podczas kolacji w restauracji Revelo przy ul. Wigury 4/6.