Trwa ładowanie...
d2bnu6p
chiny

Dalajlama: ocali nas miłość i demokracja

Share
d2bnu6p

Miłość i demokracja – to dwie główne zasady, którymi powinniśmy się kierować - mówił goszczący w Polsce Dalajlama, duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków.
Na piątkowej konferencji w Warszawie przekonywał on dziennikarzy, że ludzie na świecie doceniają wartość tych dwóch pojęć, bo stają się bardziej dojrzali.
Dalajlama twierdzi, że zmienia się nasze nastawienie do religii – zaczynamy rozumieć jej nierozerwalny związek z nauką - i że istnieje potrzeba harmonijnego współistnienia różnych religii. Powiedział, że najbardziej ceni Jana Pawła II właśnie za jego działalność ekumeniczną.
Tybetański przywódca promuje w Polsce sprawę wyzwolenia swego kraju spod dominacji chińskiej. Tamtejszy rząd marginalizuje problem Tybetu, uważając bojowników o wolność za awanturników. Tymczasem w okupowanym państwie nie przestrzega się praw człowieka, nie szanuje się religii i zaprzepaszcza spuściznę narodową.
W czasie konferencji Dalajlama zauważył na sali korespondenta z Chin, który nie chciał zadać mu pytania mimo, że gość prosił o konfrontację. Dalajlama waraził jednak nadzieję, że "pomyślne rozwiązanie sprawy Tybetu jest tylko kwestią czasu".
W piątek w Warszawie wziął udział we wspólnej modlitwie z chrześcijanami, Żydami i muzułmanami. - Są różne tradycje, filozofie, praktyki. Wszystkie mają siłę wewnętrznego przeobrażenia. My ludzie mamy mnóstwo powodów do kłótni, sprzeczek i walk, ale spory z poziomu polityki i ekonomii nie mogą się przenieść na płaszczyznę religijną. Mimo różnic, przesłanie wszystkich wielkich religii świata jest takie samo - miłość, współczucie i wybaczenie - mówił Dalajlama. Stwierdził, że ludzie, jako istoty „cielesno-umysłowe”, muszą dbać o rozwój materialny, by zaspokajać potrzeby ciała.
Wezwał Polaków, jako tradycyjnie religijny naród, by odzyskaną wolność wykorzystywali do budowania szczęśliwego społeczeństwa. (kar, jd)

d2bnu6p

Podziel się opinią

Share
d2bnu6p
d2bnu6p
Więcej tematów