Trwa ładowanie...

Dąbrowa Górnicza. Uwaga kierowcy, w mieście szykują się gigantyczne utrudnienia

Za kilka dni rusza długo wyczekiwana przebudowa układu drogowego w okolicy dwóch dworców kolejowych, w dzielnicy Gołonóg oraz w centrum miasta. To będą największe jak dotąd inwestycje drogowe w mieście.

Share
Okolice dworca kolejowego w centrum miasta mocno się zmienią.
Okolice dworca kolejowego w centrum miasta mocno się zmienią.Źródło: UM Dąbrowa Górnicza, fot: UM Dąbrowa Górnicza
da8nlvr

.

Prace przy dworcu w centrum rozpoczną się 12 października. Docelowo powstanie centrum przesiadkowe wraz z parkingami po obu stronach torów. W trakcie robót zamknięta zostanie jezdnia ul. Sobieskiego w kierunku Będzina, na odcinku od ul. Chopina do przewiązki na wysokości stacji paliw. Ruch w obu kierunkach poprowadzony będzie jezdnią w stronę centrum. Wjazd w ul. Moniuszki zostanie zamknięty, a dojazd do usytuowanych w tym rejonie firm i garaży, a także do Powiatowego Urzędu Pracy będzie się odbywał ul. Koszelew i Perla.

Zmieni się również lokalizacja przystanku autobusowego w stronę Będzina, który przesunięty zostanie na wysokość stacji paliw. Tam również znajdą się przystanki tramwajowe w obu kierunkach.

da8nlvr

W kolejnym etapie prac, po przywróceniu ruchu na jezdni w kierunku Będzina, jezdnia w stronę centrum zostanie zawężona do jednego pasa. Utrudnienia w rejonie budowanego ronda mogą potrwać ok.6-8 miesięcy.

Z rondem na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i Moniuszki połączona zostanie nowa droga biegnąca za hutą Bankową do ul. Kolejowej.

Za 229 mln zł, inwestycję wykona konsorcjum dąbrowskich spółek Nowak-Mosty i Complex. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez miasto i PKP PLK S.A. W jego ramach powstaną: parkingi po obu stronach torów – przy ul. Kościuszki i Limanowskiego(łącznie na 375 miejsc), tunel drogowy łączący te ulice, przejście podziemne prowadzące do parkingów i peronów, centrum przesiadkowe, do którego dojeżdżać będą autobusy, droga łącząca ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i ul. Kolejową. Zostanie też zlikwidowane przejście podziemne w miejscu przejazdu przy ul. Konopnickiej i Kolejowej.

W ramach prac przebudowane będą także perony i tory przy stacji. Remont czeka ul. Kolejową, gdzie położona zostanie nowa nawierzchnia, wykonana będzie droga rowerowa, odnowione chodniki i oświetlenie. Wszystko ma być gotowe do końca marca 2023 r.

da8nlvr

W Gołonogu z kolei powstaną nowe miejsca parkingowe, tunel drogowy pod torami, który zastąpi obecny przejazd kolejowy oraz tunel dla pieszych zmierzających do peronów. Wybudowane zostanie rondo na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego i Uklańskiego, a także Parkowej i Wczasowej. Przebudowane i zmodernizowane zostaną również same perony oraz układ torowy.

Rekonstrukcja rządu. Michał Woś ministrem "od lewactwa"? Kosiniak-Kamysz: "Koncepcja kuriozalna"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
da8nlvr

Podziel się opinią

Share
da8nlvr
da8nlvr
Więcej tematów