Trwa ładowanie...
d1t4djx
04-08-2004 05:55

Czysty absurd

Projekt ustawy autorstwa resortu gospodarki i
pracy wprowadza w firmach zatrudniających co najmniej 20 osób rady
pracowników. Pracodawca ma je informować o najważniejszych
sprawach i konsultować decyzje. Taki jest wymóg UE - informuje
"Gazeta Wyborcza".

d1t4djx
d1t4djx

Zdaniem komentatora "GW" Witolda Gadomskiego, obowiązkowe powołanie rad pracowniczych jest pomysłem złym przede wszystkim dlatego, że podniesie koszty funkcjonowania firm i utrudni jeszcze bardziej sytuację przedsiębiorców.

W prywatnych przedsiębiorstwach to właściciel podejmuje decyzje i odpowiada za nie swoim majątkiem. W Polsce działa w otoczeniu mało przyjaznym: zmaga się z niejasnymi i zmieniającymi się przepisami, płaci wysokie podatki i składki ubezpieczeniowe, ma do czynienia z niekompetentnymi, niechętnymi mu urzędnikami i ustawionymi przetargami - podkreśla komentator.

Teraz dojdzie mu jeszcze rada pracownicza, której członkowie będą podlegali ochronie przed zwolnieniem, nawet wówczas gdy są niewydajni, mieli dostęp do poufnych informacji, a ich "rady" w niczym nie będą pracodawcy pomocne.

W Europie Zachodniej największe doświadczenie z funkcjonowaniem rad pracowniczych mają Niemcy, których gospodarka od lat znajduje się w stagnacji. Być może bogatą Europę stać na takie eksperymenty, ale forsowanie rad pracowniczych w kraju mającym 20-procentowe bezrobocie - bo tego rzekomo żądają od nas eurosklerotycy - to czysty absurd - stwierdza Witold Gadomski. (PAP)

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj