Czynnik wzrostu zwiększa uzależnienie od kokainy
Wydzielanie czynnika wzrostu BDNF w części
mózgu o nazwie jądro półleżące, rejonie zaangażowanym w mechanizm
nagrody, jest kluczowe dla powstania i nawrotów uzależnienia od
kokainy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature
Neuroscience".
Narkotyki i inne substancje uzależniające działają na nasz układ nerwowy aktywując mechanizm nagrody w mózgu. Powodują, że neurony stają się bardziej uwrażliwione na ich działanie.
David Self wraz z kolegami z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas odkryli w badaniach na szczurach, że cztery godziny po przyjęciu kokainy poziom czynnika wzrostu BDNF jest znacząco podwyższony na terenie jądra półleżącego mózgu. Czynnik wzrostu jest białkiem, które reguluje tempo podziałów i różnicowania się komórek.
Naukowcy wykazali, że zahamowanie wzrostu poziomu BDNF zmniejsza ilość i częstość przyjmowania narkotyku przez zwierzęta, podczas gdy podawanie szczurom BDNF w zastrzyku po zażyciu przez nie kokainy nasila zachowanie charakterystyczne dla poszukiwania narkotyku.
Ponadto w doświadczeniach z użyciem specjalnych myszy, które po osiągnięciu dojrzałości przestawały produkować BDNF w obrębie jądra półleżącego mózgu, autorzy pracy wykazali, że podanie BDNF do tej struktury nie zmienia efektu nagrody związanego z zażyciem kokainy, natomiast znacząco zwiększa i nasila powstawanie uzależnienia od tego narkotyku.
Jeżeli okaże się, że podobny mechanizm funkcjonuje u ludzi, odkrycie to może przyczynić się do opracowania terapii uzależnienia od kokainy.