Trwa ładowanie...

Hamburger 1 listopada? Jest stanowisko Kościoła

1 listopada w 2024 roku przypada w piątek. Z racji tego, że Wszystkich Świętych wypada w dzień, gdy osoby wierzące tradycyjnie nie spożywają pokarmów mięsnych, pojawia się pytanie, czy tego dnia została ogłoszona dyspensa. Sprawdziliśmy.

Czy 1 listopada w piątek można jeść mięso?Czy 1 listopada w piątek można jeść mięso?Źródło: Getty Images
dxoyx8a
dxoyx8a

Z powodu przypadającej w piątek 1 listopada uroczystości Wszystkich Świętych, katolików nie obowiązuje tradycyjny post piątkowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Tego dnia wierni powinni uczestniczyć we mszy świętej, zarówno w kościołach, jak i na cmentarzach, co jest obowiązkowe.

W Kościele katolickim 1 listopada obchodzimy święto Wszystkich Świętych, czyli pamięć o tych, którzy osiągnęli wieczne życie z Bogiem.

W bieżącym roku 1 listopada wypada w piątek, kiedy to zazwyczaj katolików obowiązuje powstrzymanie się od jedzenia mięsa. Kiedy jednak przypadają uroczystości kościelne, jak w przypadku Wszystkich Świętych, post ten nie obowiązuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd Kościół ma pieniądze? Ksiądz szczegółowo wylicza

Katolicy mają obowiązek uczestniczyć w mszy św. tego dnia, zarówno w świątyniach, jak i w trakcie obrzędów odbywających się na cmentarzach. Uroczystość Wszystkich Świętych to jedno z pięciu świąt kościelnych, które według Konferencji Episkopatu Polski muszą być obchodzone przez wiernych.

dxoyx8a

Kodeks prawa kanonicznego stwierdza, że do przestrzegania prawa wstrzemięźliwości zobowiązane są osoby powyżej 14 roku życia. W przypadku postu, dotyczy on wszystkich pełnoletnich wiernych do 60 roku życia. Duszpasterze oraz rodzice powinni dbać, aby nawet młodsze osoby były wprowadzane w ducha pokuty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxoyx8a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxoyx8a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj