Czy Unia Europejska uzna suwerenność Kosowa?
Kosowo, serbska prowincja zamieszkana w 90% przez Albańczyków, ma dziś ogłosić niepodległość. W Unii Europejskiej nie ma jednomyślności w sprawie suwerenności Kosowa. Co najmniej 20 państw, w tym Polska, popiera decyzję Kosowa o proklamowaniu niepodległości. Decyzja o jej uznaniu leży w gestii krajów członkowskich i to one będą indywidualnie reagować na deklarację Kosowa.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/kosowo-niepodlegle-6038709312705153g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/kosowo-niepodlegle-6038709312705153g )
Kosowo przed ogłoszeniem niepodległości
Nie jest jednak wykluczone, że większość państw zdecyduje o uznaniu niepodległości Kosowa wspólnie, na jutrzejszym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Brukseli. To będzie egzamin spójności Unii Europejskiej - mówią dyplomaci.
Przeciwko uznaniu niepodległości Kosowa jest przede wszystkim Cypr, który boi się, że wykorzysta to północna, turecka część wyspy, uznawana do tej pory tylko przez Ankarę. Wcześniej niechętne niepodległości Kosowa były też Hiszpania, Słowacja i Rumunia, które mają kłopoty z mniejszościami narodowymi, albo walczą z tendencjami separatystycznymi.
Różnice zdań pojawiły się również, gdy kraje Unii decydowały o wysłaniu do Kosowa misji prawie 2000 policjantów i prawników. Żaden kraj nie zablokował jednak decyzji. Unijna misja, która będzie w pełni gotowa za 4 miesiące, ma przygotować sprawnie działającą administrację Kosowa i pomóc prowincji w samodzielnym funkcjonowaniu. (kiga,sm)
Beata Płomecka