Czy Senat każe nam rejestrować internetowe konta pocztowe?
Senat na rozpoczętym posiedzeniu będzie głosował nad ustawą Prawo telekomunikacyjne wraz zgłoszonymi do niej poprawkami. Senacka komisja skarbu państwa i infrastruktury zaproponowała ponad 30 poprawek, kilkadziesiąt dalszych zgłosili senatorowie podczas posiedzenia - m.in dotyczące
ewentualnej rejestracji skrzynek pocztowych na portalach
internetowych.
Zdaniem wiceministra infrastruktury Wojciecha Hałki, obowiązek rejestracji nie będzie dotyczył takich skrzynek, ponieważ jej założenie nie jest usługą telekomunikacyjną. Jeden z senatorów zaproponował jednak, by wprowadzić do ustawy jednoznaczny zapis w tej sprawie, aby w przyszłości uniknąć sporów interpretacyjnych.
Wiele poprawek dotyczy sprawy podziału kompetencji między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji (KRRiT) a Urzędem Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP). Rząd w projekcie ustawy zaproponował, by URTiP był głównym regulatorem na tym rynku. Sejm wprowadził zapisy, w myśl których KRRiT prowadziłaby rejestr przedsiębiorców telekomunikacyjnych wykorzystujących określone technologie cyfrowe, a także miała inne kompetencje w tej sprawie. Komisja senacka proponuje jednak skreślenie tych zapisów.
Inna propozycja komisji wprowadza na nowo przepis, zgodnie z którym zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych w systemie usługi przedpłaconej (tzw. pre-paid) w sieciach komórkowych byłoby uzależnione od okazania "dokumentu tożsamości". Tym samym zostanie zniesiona anonimowość użytkowników kart przedpłaconych. Zapis taki był w projekcie rządowym, jednak Sejm go usunął.
Rząd skierował projekt Prawa telekomunikacyjnego do parlamentu na początku marca. Jak argumentował, prezentujący projekt w imieniu rządu, Hałka, jego celem jest dostosowanie polskiego prawa do prawa unijnego oraz wprowadzenie szeregu rozwiązań korzystnych dla abonenta. Ustawa przewiduje bowiem m.in. wprowadzenie bezpłatnego dostępu do szerokopasmowego internetu dla szkół i innych placówek edukacyjnych oraz funkcjonowanie sądu polubownego przy prezesie URTiP-u.
Sejm przyjął tę ustawę 18 czerwca, wprowadzając liczne poprawki. Zgodnie z nową ustawą, operator będzie zobowiązany do zablokowania w jego sieci skradzionych telefonów. Sejm przyjął poprawkę, w myśl której operator będzie miał na to jeden dzień roboczy począwszy od dnia przedstawienia przez abonenta poświadczenia zgłoszenia kradzieży.
Sejm zmienił wielkość obciążeń finansowych projektowanych dla przedsiębiorstw branży telekomunikacyjnej. Przedsiębiorcy wyznaczonemu do świadczenia tzw. usługi powszechnej ma przysługiwać dopłata do kosztów świadczenia takiej usługi, jeżeli jest ona nierentowna. Udział w pokryciu tej dopłaty będą mieli przedsiębiorcy telekomunikacyjni, których przychód roczny przekracza 4 mln zł. Sejm przyjął, że wysokość tego obciążenia nie może przekroczyć 1% przychodów. Rząd proponował, żeby było to 3%.
Innym zmniejszonym przez Sejm obciążeniem jest tzw. opłata telekomunikacyjna, płacona na rzecz pokrycia kosztów funkcjonowania administracji telekomunikacyjnej. Sejm zmniejszył górny limit tej opłaty z 0,1% do 0,05% rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego.