Trwa ładowanie...
dnbum5c

Czy rząd Beaty Szydło poprze kandydaturę Donalda Tuska?

Minister ds. europejskich Konrad Szymański, pytany w TVN24, czy Donald Tusk może liczyć na poparcie rządu Beaty Szydło w ubieganiu się o drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej, powiedział, że będzie to zależało od tego, jak będzie wyglądał koniec obecnej kadencji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy rząd Beaty Szydło poprze kandydaturę Donalda Tuska?
(PAP, Fot: Radek Pietruszka)
dnbum5c

- My będziemy zachowywali się dokładnie tak samo, jak każde inne państwo członkowskie. Będziemy obiektywnie patrzyli na Donalda Tuska, jako kandydata na kolejną kadencję przewodniczącego - zadeklarował Szymański.

Minister odniósł się także na antenie TVN24 do polityki unijnej ws. uchodźców. - Od dawna wskazywaliśmy, że centralnie zarządzany system kwot nie jest żadnym rozwiązaniem tego kryzysu, jest być może jego pogłębieniem - stwierdził Szymański. Dodał, że UE jest dziś bliżej rozwiązań, o które ubiegano się na początku kryzysu uchodźczego.

- Jest wyraźna grupa państw, która uznaje, że system kwotowy jest mało obiecujący, a kluczowym problemem jest ochrona granic zewnętrznych i odpowiedzialne rozwiązywanie tego kryzysu poza granicami UE - powiedział polityk PiS.

dnbum5c

Podkreślił, że decyzję rządu premier Ewy Kopacz stanowi prawo europejskie, ale nie można jej wykonać bez gwarancji bezpieczeństwa. - Integralną częścią decyzji o przyjęciu imigrantów jest sprawdzenie tych osób pod kątem tożsamości i bezpieczeństwa. Dzisiaj system nie działa w żadnym wymiarze - dodał.

"Tusk zależy od Kaczyńskiego"

Do kwestii wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego RE odniósł się we wtorek w programie #dziejesienazywo Paweł Kowal. Jego zdaniem, Tusk dziś w dużym stopniu zależy od kanclerz Angeli Merkel, ale "pół na pół - po drugiej stronie - od Jarosława Kaczyńskiego i premier Beaty Szydło".

dnbum5c

Przypomniał, że nie można wybrać Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej, jeśli nie będzie na to zgody polskiego rządu. - Z drugiej strony PiS niekoniecznie będzie chciało aktywnego Tuska w Polsce, to zależy od sytuacji wewnętrznej - dodał.

Zdaniem Kowala, istotna kwestią jest to, czy przedłużenia kadencji Tuska będzie chciała Angela Merkel. - Opinie o pracy Tuska są dość średnie - podkreślił gość #dziejesienazywo.

"Tusk nie ma łatwo"

Z kolei Roland Freudenstein z think-tanku Martens Centre ocenił, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który rok temu objął tę funkcję, musi rywalizować z silnymi i bardzo widocznymi szefami pozostałych instytucji UE, dlatego "nie ma łatwego zadania".

- Tusk nie ma łatwo. O ile jego poprzednik, Herman Van Rompuy mógł działać za kulisami, to w nowej konstelacji brukselskiej to już nie jest możliwe - powiedział ekspert w rozmowie z PAP.

dnbum5c

Podziel się opinią

Share
dnbum5c
dnbum5c
Więcej tematów