PolskaCzy RPP obniży stopy procentowe?

Czy RPP obniży stopy procentowe?


W środę rozpoczyna się w Warszawie dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Mało prawdopodobne jest, że Rada obniży stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego - uważa wielu analityków. Nieco odmienną opinię wyraża członek RPP, Dariusz Rosati, który twierdzi, że obniżka stóp jest możliwa.

25.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Według analityków przeciwko kolejnej w tym roku obniżce przemawia spowolnienie tempa spadku inflacji w marcu oraz bardzo wysoki deficyt budżetowy, który w kwietniu może przekroczyć 80% sumy planowanej na cały rok.

Eksperci spodziewają się ponadto, że w tym miesiącu inflacja może nieznacznie wzrosnąć w porównaniu z zeszłym miesiącem, co będzie kolejnym argumentem przemawiającym za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie.

Iwona Pugacewicz-Kowalska, analityk jednego z większych domów maklerskich, nie wyklucza, że obniżenie stóp procentowych jest możliwe na kolejnych posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej, ale tylko wtedy kiedy inflacja spadnie poniżej 6%. To, według niej, może stać się w maju lub w czerwcu. Wtedy stopy mogą być obniżone o 1 - 1,5 punktu procentowego.

Natomiast Członek Rady Polityki Pieniężnej, Dariusz Rosati uważa, że obecna sytuacja stwarza przesłanki do dalszej obniżki stóp procentowych. Nie przesądził jednak, czy do obniżki mogłoby dojść jeszcze w kwietniu, czy też w maju.

Obecna sytuacja stwarza przesłanki do obniżek i jeśli tendencje dezinflacyjne i tendencje do ograniczania przyrostu importu będą utrzymane, to obniżki stóp nastąpią - powiedział Rosati na spotkaniu w Klubie Przedsiębiorców. Nie chcę jednak przesądzać, czy nastąpi to teraz, czy za miesiąc - dodał.

Na poprzednich dwóch posiedzeniach w lutym i marcu RPP obniżała stopy po 100 pkt. bazowych do 17-21%.

Brak obniżki stóp procentowych przez RPP będzie działał pozytywnie na złotego - powiedział Marek Bilbin, analityk Banku Handlowego.

Inflacja w marcu w ujęciu rok do roku spadła do 6,2% z 6,6% w lutym i 7,4% w styczniu. (jd)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)