Trwa ładowanie...
d1cribp
beethoven
19-10-2000 07:44

Czy przyczyną śmierci Ludwika van Beethovena było zatrucie ołowiem?

d1cribp
d1cribp
Ludwik van Beethoven - czy przyczyną jego śmierci było zatrucie ołowiem?
Źródło: Ludwik van Beethoven - czy przyczyną jego śmierci było zatrucie ołowiem?

Przyczyną zaburzeń emocjonalnych i wczesnej - w wieku 56 lat - śmierci Ludwika van Beethovena było zatrucie ołowiem - stwierdziła grupa amerykańskich naukowców po czteroletniej analizie włosów genialnego kompozytora, zmarłego w roku 1827.

Badania przeprowadzone w Krajowym Laboratorium w Argonne w stanie Illinois wykazały 100-krotnie większe od normalnego stężenie ołowiu we włosach kompozytora. Zdaniem szefa zespołu naukowców, doktora Williama Walsha, zatrucie ołowiem tłumaczy choroby i zaburzenia psychiczne, na które uskarżał się Beethoven przez ostatnie lata swojego życia: nieustanne bóle żołądka, silna depresja i podirytowanie. Walsh, uzasadniając swoje badania, przypomniał, że wielki kompozytor w liście do swoich braci prosił, aby po jego śmierci "zbadać jego chorobę".

Walsh nie sądzi jednak, by zatrucie ołowiem było przyczyną postępującej od 30 roku życia głuchoty twórcy IX Symfonii.

Badania przeprowadzono na kosmyku włosów Beethovena, który po śmierci kompozytora odciął wiedeński muzyk Ferdinand Hiller.(an)

d1cribp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cribp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj