Trwa ładowanie...

Czy policja może kontrolować nawigację?

Kontrole legalności oprogramowania nawigacyjnego mogą się zdarzać, ale doniesienia, że policjanci drogówki będą sprawdzać GPS-y, są nieprawdziwe.

Czy policja może kontrolować nawigację?Źródło: AŚ / autoswiat.pl
d279svh
d279svh

Tytuły z mediów, szczególnie elektronicznych, brzmiały alarmująco: „Policja kontroluje nawigacje!”, a nawet: „Do więzienia za korzystanie z GPS?”. Naszych czytelników zaintrygowały doniesienia o tym, że policjanci w trakcie rutynowych kontroli drogowych będą sprawdzać legalność oprogramowania GPS. Ponoć takie kontrole zdarzyły się już na drogach Dolnego Śląska i w Łodzi. Sprawę postanowiliśmy wyjaśnić u źródła, czyli w Komendzie Głównej Policji.

– Policja, oczywiście, nie uchyla się od stania na straży prawa, ale nie ma mowy o sprawdzaniu legalności oprogramowania GPS podczas rutynowych kontroli drogowych – wyjaśnia komisarz Artur Zawadzki z Wydziału Profilaktyki i Analiz Biura Ruchu Drogowego KG Policji.

– Policjanci z pionu ruchu drogowego podczas swoich działań skupiają się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, interesuje ich przede wszystkim stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierujących. Oczywiście, w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że sprzęt GPS wykorzystuje nielegalne oprogramowanie, policjant może go zabezpieczyć do badań.

Czy warto zatem „profilaktycznie” wozić np. dowód zakupu?

– Ja nie wożę. Przecież przepisy precyzyjnie określają, jakie dokumenty musi mieć ze sobą kierujący pojazdem – odpowiada komisarz Zawadzki.

Polecamy w wydaniu internetowym eFakt.pl:
Oto 21 żądań pazernych posłów!

d279svh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d279svh
Więcej tematów