Trwa ładowanie...
d2so8k5

Czy Polakom grozi wtórny analfabetyzm?


(inf. własna)

d2so8k5
d2so8k5

Według opublikowanego ostatnio w Wielkiej Brytanii raportu, 15% tamtejszych nastolatków to półanalfabeci, czyli osoby mające kłopoty z ortografią i borykających się z trudnościach w czytaniu lub pisaniu. Czy Polacy mają podobne problemy? O tym rozmawiała z nami Jolanta Dobrzyńska z Departamentu Kształcenia i Wychowania Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Według naszej rozmówczyni zagadnienie dotyczy głównie wtórnego analfabetyzmu, czyli nabytych trudności ze zrozumieniem i przyswajaniem słyszanego tekstu. Przyczyną tego regresu jest wejście Europy w "wiek kultury obrazkowej", gdzie znaki graficzne i ruchome obrazy zastępują dogłębne informacje zawarte w tekście pisanym. Im dłużej dziecko ma do czynienia z tym obrazem, tym większe potem kłopoty z nauką - zwłaszcza czytania i pisania, tym mniejsza jest też jego spostrzegawczość - stwierdziła Dobrzyńska.

Według niej, nie obserwuje się ostatnimi czasy wzrostu czytelnictwa książek. Są one coraz droższe, likwiduje się też biblioteki. Rządowe projekty przeciwdziałania wtórnemu analfabetyzmowi przewidują m.in. wykonywanie w pierwszych latach szkoły podstawowej ćwiczeń na spostrzegawczość, a w późniejszych etapach nauczania zwiększanie nacisku na analizę tekstu.(kar)

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj