Czy po 1 maja zmniejszy się bezrobocie?
Jest to możliwe, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej
zmniejszy się nieco bezrobocie, ale z pewnością nie stanie się to
już 1 maja, lecz w nieco dłuższej perspektywie.
Przyczyną ewentualnego zmniejszenia się bezrobocia będzie fakt, że po 1 maja Polska stanie się częścią jednolitego rynku UE, nie będzie barier dla zagranicznych inwestorów, którzy będą chcieli otworzyć swoje firmy w Polsce, natomiast polskim firmom łatwiej będzie wysyłać swoje produkty do innych krajów Wspólnoty, być może zwiększy to ich produkcję, a to może stworzyć nowe miejsca pracy.
Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że po wejściu do UE bezrobocie powinno spaść do poziomu 15-17% w skali kraju.
Pomocna przy szukaniu pracy będzie możliwość korzystania z funduszy unijnych na współfinansowanie szkoleń zawodowych oraz ułatwiających przekwalifikowanie się. Realna też jest perspektywa podejmowania pracy zagranicą. Nie wszystkie kraje należące do UE po 1 maja zamkną rynek pracy dla Polaków.
Specjalny fundusz, który ma pomóc Polsce walczyć z bezrobociem, istnieje. Od 1 maja będzie dostępny także dla Polski. Chodzi o Europejski Fundusz Społeczny (EFS), z którego finansowane są działania mające na celu wsparcie zatrudnienia oraz zasobów ludzkich w latach 2004-2006. UE pracuje obecnie nad budżetem do roku 2013, nie ma więc szczegółów na temat funduszu na przyszłość. Wiadomo, że nadal będzie on istniał.
Warto zaznaczyć, że pieniądze z EFS nie trafią do bezrobotnych np. w formie zasiłków albo zapomóg. Będą przeznaczone na aktywizację takich osób. Dotyczy to m.in. także tych zagrożonych trwałym brakiem zajęcia. Chodzi o kobiety niemogące znaleźć posady, niepełnosprawnych, bezrobotnych przez więcej niż 24 miesiące, alkoholików i osoby uzależnione od narkotyków (jeśli zdecydowały się na terapię), byłych więźniów, uchodźców, młodzież wychowującą się w domach dziecka lub w rodzinach zastępczych oraz młodych ludzi, którzy nie uczęszczali do szkoły.
Cele, na jakie można wydać pieniądze z EFS, zapisano w sektorowym programie operacyjnym "Rozwój zasobów ludzkich". Głównym celem programu jest budowa otwartego, opartego na wiedzy społeczeństwa poprzez zapewnienie warunków do rozwoju tzw. zasobów ludzkich - kształcenie, szkolenie i pracę. W praktyce oznacza to przeznaczenie pieniędzy z UE m.in. na szkolenia dla osób mających trudności ze znalezieniem pracy i wzmocnienie instytucji, które zajmują się aktywizacją bezrobotnych. Unijne środki będzie można wydać np. na informatyzację szkół i pomoc dla przedsiębiorstw, które chcą zmienić system zatrudnienia (np. zatrudniając pracowników na niepełne etaty czy przyjmując do pracy tzw. czasowników).