Trwa ładowanie...
diyrw9y

Czy OPEC sprawi, że ropa stanieje?

diyrw9y
diyrw9y

Saudyjski minister ds. ropy naftowej Ali an-Naimi powiedział w sobotę, że uzyskał poparcie wielu członków OPEC - Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej - dla zwiększenia dziennej produkcji ropy o ponad 500.000 baryłek. Przedstawiciele OPEC zbierają się w niedzielę w Wiedniu.

Zwiększenie wydobycia powstrzymałoby wzrost cen ropy, której baryłka kosztuje obecnie ponad 30 dolarów - trzykrotnie więcej niż przed rokiem.
Wcześniej w sobotę ministrowie finansów Unii Europejskiej, którzy spotkali się w podparyskim Wersalu, wezwali państwa OPEC, by zwiększyły wydobycie ropy w celu zmniejszenia ceny tego surowca. W oświadczeniu wydanym po spotkaniu przypomnieli, że OPEC zobowiązał się do utrzymywania cen poniżej 28 dolarów za baryłkę.

W związku z rosnącymi cenami paliw i oleju napędowego, w kilku krajach Unii Europejskiej trwają ostre protesty transportowców i rolników. Rozpoczęte przed tygodniem blokadami zakładów petrochemicznych we Francji - rozszerzyły się na inne kraje, m.in. Belgię, Wielką Brytanię i Włochy.
OPEC, Organization of the Petroleum Exporting Countries, została utworzona w 1960 r. na konferencji w Bagdadzie, zwołanej w następstwie obniżenia cen ropy naftowej przez międzynarodowe spółki naftowe. Głównym celem organizacji jest dążenie do kontrolowania cen ropy. (kor)

diyrw9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diyrw9y
Więcej tematów