PolskaCzy nadchodzi zmiana pogody?

Czy nadchodzi zmiana pogody?

Polska przechodzi pod wpływ niżu znad Adriatyku, którego centrum w ciągu doby przemieści się przez Nizinę Węgierską w kierunku Białorusi. Z południa napływać będzie ciepła i wilgotna, polarno-morska masa powietrza.

W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami w północno-zachodniej części kraju. Okresami można spodziewać się opadów śniegu. We wschodniej połowie kraju opady śniegu miejscami będą umiarkowane. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -7 st.C lokalnie na północy kraju do -4 st.C w centrum i do +1 st.C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków północnych. Na wschodzie kraju miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy będzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami opady śniegu, na Suwalszczyźnie, Mazurach i Podlasiu opady mogą być miarkowane. Temperatura minimalna od -9 st.C lokalnie na Dolnym Śląsku i -8 st.C na północy kraju do -5 st.C w centrum i -2 st.C lokalnie na Podkarpaciu. Wiatr będzie nadal słaby i umiarkowany północno-zachodni. Jednak wysoko w górach wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W czwartek pochmurno z przejaśnieniami. Na północy, w centrum i na wschodzie kraju okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -6 st.C na północnym wschodzie do -4 st.C w centrum i do -1 st.C na Podkarpaciu. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków zachodnich, na północy kraju umiarkowany, zachodni i północny. Wysoko w górach wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 70 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Ostrzeżenie hydrologiczne

Na Wiśle, Bugu i Liwcu w woj. mazowieckim i podlaskim utrzymywać się będzie w środę i czwartek przekroczenie stanów alarmowych i ostrzegawczych spowodowane piętrzeniem wody przez lodowe zatory. Przebywanie nad brzegiem tych rzek może być niebezpieczne - ostrzega IMiGW.

Stany alarmowe pozostaną przekroczone: na Bugu - we Frankopolu, na Wiśle - w Kempie Polskiej oraz na Liwcu - w Zaliwiu. Z kolei poziom wody przekroczy stany ostrzegawcze: na Bugu - w Wyszkowie oraz na Wiśle - w Wyszogrodzie. Możliwe są także lokalne podtopienia i utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.

Pogoda w stolicy

W środę w południe w Warszawie ciśnienie wyniesie 991 hPa i będzie spadać. Zachmurzenie będzie duże. Opady śniegu, okresami dość intensywne. Temperatura maksymalna -5 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Natomiast w nocy będzie pochmurno. Okresami opady śniegu. Temperatura minimalna -6 st.C. Wiatr słaby, północno-zachodni.

Czwartek przyniesie stolicy zachmurzenie duże. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna -5 st.C. Wiatr słaby, zmienny.

Sytuacja na drogach

Poprawiła się sytuacja na głównych trasach Warmii i Mazur. W większości są one czarne mokre, a miejscami nawet czarne i suche - zapewniają drogowcy. W kilku miejscach m.in. na krajowej 7 Warszawa-Gdańsk, jeżdżą jednak piaskarki. Chodzi o to, by w razie gołoledzi natychmiast zareagować.

Na błoto pośniegowe i zajeżdżony śnieg natrafimy na drogach wojewódzkich - najczęściej na leśnych odcinkach. Najniebezpieczniej jest na bocznych trasach. Tam nawierzchnie często są zaśnieżone i w wielu miejscach oblodzone.

Poprawiają się też warunki jazdy drogami Lubelszczyzny. Drogi krajowe w miejscach przewiewów mają czarną i suchą nawierzchnię, a w rejonach leśnych i na terenach zabudowanych są czarne i wilgotne.

Coraz lepsza jest też sytuacja na drogach wojewódzkich. Na północ od Lublina, na trasach nr 815, 812, 811 jezdnie są czarne. Lokalnie może leżeć błoto pośniegowe.

Najtrudniejszy jest przejazd trasami wojewódzkimi w nr 852 i 816, w rejonie Chełma i Zamościa, gdzie może leżeć zajeżdżony śnieg.

Nad ranem w Lubelskiem najzimniej, -10 stopni Celsjusza , było w okolicach Międzyrzeca Podlaskiego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)