Czy moda wpływa na naszą pewność siebie?

Pewność siebie to ogromna sztuka, mająca realny wpływ na osiągane sukcesy na przestrzeni zawodowej lub prywatnej. Jej źródłem mogą być awanse, osiągane cele, ale także własne poczucie wartości i zadowolenie z osiąganej prezencji. Ostatnie badania i wnioski wyciągane przez psychologów otwierają nową furtkę dla mody. Nagle okazuje się iż może ona wpływać na nasze życie jeszcze bardziej niż dotychczas!

Czy moda wpływa na naszą pewność siebie?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

19.09.2018 | aktual.: 19.09.2018 18:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jaką pewność siebie mają Polacy?

Badania, publikacje, wywiady i tworzone programy przekazują dość oczywisty komunikat - mamy problem z pewnością siebie. Badania Live InSync1 miały za zadanie przedstawić punkt widzenia Polek na… same siebie. Jest to tym ważne, gdy zrozumiemy, że 89% ankietowanych kobiet przyznaje, jak ważne jest poczucie własnej wartości, pewności siebie i dumy z osiąganych rezultatów. Dlatego też tak chętnie dążymy do komplementów, oraz aprobaty w oczach innych. Aspekt autoprezentacji od wielu lat badany jest przez psychologów. Chcemy bowiem uchodzić za inteligentnych, pięknych i wykształconych. Presja narzucana przez innych i nas samych powoduje iż 69% narzuca na siebie coraz to większe wymagania, krytykując się za niemalże wszystkie aspekty. Najbardziej negatywnie oceniamy własne ciało. Ponad 70% kobiet chciałoby zmienić swoje ciało w okolicach talii i brzucha, a co 10 kobieta nie jest zadowolona z rozmiaru swojej stopy.

Wpływ mody na pewność siebie

Moda to naprawdę szeroka rzeka, w której znajdziemy wiele modeli, wiele trendów i wiele propozycji. Nie bez powodu świat “fashion” rozwija się w tak dużym tempie, zaskakując niejednokrotnie samych projektantów i nas, przyszłych właścicieli. Takie wymogi dyktuje nam rynek. Nie tylko moda jest dla nas - my również jesteśmy dla mody. Inspirujemy się nawzajem, nasze sylwetki, inności, wady i zalety są nierzadko prowodyrem do powstawania nowych kreacji. Wszystko po to byśmy my, właściciele szaf, chcieli nosić te projekty.

“Garnitur mogą nosić zarówno panowie o atletycznej sylwetce, wysocy i szczupli, jak i ci, którzy mają kilka nadprogramowych kilogramów. Konieczne jest poznanie atutów figury i umiejętne dobieranie wzorów oraz dodatków, by zachować odpowiednie proporcje.” - czytamy w jednym wpisie działu trendy, sklepu manwoman.co, jednocześnie zdając sobie sprawę iż nie ma obecnie sylwetki, która byłaby bezproblemowa i omijana. Prawdą jest iż odpowiednio skrojona marynarka, dopasowana do nas długość sukienki, rodzaj wiązania na bucie czy wzór na koszuli, to prosta droga do uzyskania równowagi w naszej sylwetce, zamaskowaniu mankamentów i wyrażeniu siebie. Jednym słowem - do dodania nam tak pożądanej obecnie pewności.

Siłą mody jest jej różnorodność - pod względem materiałów, krojów, kolorów i wzorów. Poszukiwanie okrycia, dzięki któremu uda nam się podkreślić kolor naszych oczu, długość nóg lub dobrze wyrzeźbione ramiona to swoista przygoda, która wydaje się być coraz atrakcyjniejsza.

Pewność siebie idzie w parze z uśmiechem i dumą - najczęściej z własnego odbicia w lustrze.

Potwierdzają to badania, które pokazują iż 60% społeczeństwa wiąże swoje niezadowolenie z … nieodpowiednią garderobą właśnie. Ta liczba jest tym bardziej zaskakująca, gdy uzmysłowimy sobie jak duży wpływ my sami mamy na stan tej garderoby. Odrobina inspiracji, samoświadomości o własnych mankamentach i walorach oraz cierpliwości na zakupach, może przyczynić się do zwiększania naszego zadowolenia. Czyż nie warto?

Jak mawia redaktor naczelna Harper’s Bazaar - “Dobrze ubrane kobiety mają dobrze ubrane umysły”. My pozwolimy sobie dodać iż dobrze ubrany umysł to ten, który czerpie przyjemność z tego, jakim człowiekiem jest. Bądźmy więc ludźmi, którzy we własnym mniemaniu, są dobrze ubrani.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)