PolskaCzy Komitet Obrony Prokuratorów jest legalny?

Czy Komitet Obrony Prokuratorów jest legalny?

Czy Komitet Obrony Prokuratorów, który zawiązał się w Krakowie dwa tygodnie temu, jest organizacją legalną? - pyta "Dziennik Polski".

Czy Komitet Obrony Prokuratorów jest legalny?
Źródło zdjęć: © PAP

16.09.2008 | aktual.: 16.09.2008 01:20

W ubiegłym tygodniu kilkunastu krakowskich prokuratorów poinformowało ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego o powołaniu Komitetu Obrony Prokuratorów. Wraz z aktem założycielskim minister otrzymał list, w którym członkowie komitetu domagali się m.in. ustawowych gwarancji podwyższenia uposażeń prokuratorów.

KOP powstał w ramach Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury w Krakowie. Uchwała tego związku dopuszcza tworzenie wyłącznie grup związkowych w poszczególnych prokuraturach rejonowych okręgu krakowskiego, które zajmowałyby się opiniowaniem spraw przedstawianych później zarządowi związku - wyjaśnia gazeta.

W ramach związku powstał odrębny twór, którego akt założycielski dopuszcza możliwość, by członkami komitetu były osoby niezrzeszone w związkach zawodowych. To wbrew naszemu statutowi. Przepisy mówią, że członkiem związku może być osoba, która złożyła deklarację członkowską, zobowiązała się do przestrzegania statutu, udziału w pracach związku i opłacania składek członkowskich - wylicza prok. Barbara Jasińska, przewodnicząca Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury w Krakowie.

To bzdura - twierdzi prok. Jacek Skała. Stanowisko związku zawodowego wynika z błędnej interpretacji zapisów aktu założycielskiego. KOP ma otwartą formułę, może przystąpić do niego każdy prokurator i asesor, nie będąc jednocześnie członkiem związku zawodowego - dodaje.

Jak udało się "DP" dowiedzieć nieoficjalnie, prokuratorom, którzy powołali KOP, chodziło o stworzenie drugiego związku zawodowego. Problem w tym, że jego rejestracja nastąpiłaby już po zamknięciu roku budżetowego. Posłużyli się więc istniejącym związkiem zawodowym, by tą drogą dotrzeć z postulatami do ministra sprawiedliwości.

Ostatecznie o legalności KOP zdecyduje Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury - pisze "Dziennik Polski".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)