Trwa ładowanie...
d3ndouz

Czy do Trójmiasta zmierza epidemia?

Afrykański pomór świń wbrew nazwie nie jest problemem wyłącznie Czarnego Lądu. Kilka lat temu dotarł do Europy. Jak na pojawienie się ognisk choroby przygotowane jest Trójmiasto?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy do Trójmiasta zmierza epidemia?
(WP.PL, Fot: Internauta)
d3ndouz

Od kilku miesięcy notowane są nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń w krajach graniczących od wschodu z Polską – na Ukrainie, Białorusi oraz Litwie. Niedawno dołączyła Rosja. Naczelny urząd weterynaryjny Federacji Rosyjskiej podał informację o stwierdzeniu Afrykańskiego pomoru świń. Choroba została wykryta w produktach spożywczych wytworzonych przez jednego z największych eksporterów żywności działającego w Rosji.

W związku z tym podjęto decyzję o monitorowaniu pięciu powiatów leżących bezpośrednio przy granicy polsko-rosyjskiej. Czy Afrykański pomór świń stanów zagrożenie dla Trójmiasta?

W Polsce jak dotąd stwierdzono 14 przypadków zwierząt chorych na AFP. Wszystkie z nich występowały w strefie przygranicznej; wszystkie chore zwierzęta pochodziły z Białorusi. Chociaż obecnie ryzyko pojawienia się w Trójmieście ogniska choroby jest niewielkie, nie należy lekceważyć problemu. Szczególnie że również w mieście można spotkać dzikie zwierzęta

d3ndouz

Wokół Trójmiasta grasują stada dzików. Zwierzęta te bardzo często podchodzą pod blokowiska, gdzie dużo łatwiej niż w lesie mogą zdobyć pożywienie. Dziki żyjące w lesie stanowią grupę zwierząt, która może stać się rezerwuarem wirusa afrykańskiego pomoru świń słabiej kontrolowanym, w odróżnieniu od świń domowych, których chów i hodowla odbywa się w chlewniach w systemie zamkniętym.

Wykrycie choroby na terenie Trójmiasta wiązałoby się z poważnymi niedogodnościami dla mieszkańców oraz stratami ekonomicznymi. W przypadku wykrycia choroby z rynku zostają wycofane produkty pochodzenia wieprzowego, a handel nimi zostaje zakazany. Dodatkowo z ruchu kołowego oraz samochodowego wyłączone zostaną miejsca, gdzie zostałyby zlokalizowane przypadki ognisk choroby.

Aby zminimalizować zagrożenie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń wystarczy postępować według prostych zasad. Zwierząt nie należy dokarmiać. Resztki pożywienia powinny być każdorazowo umieszczane w koszu na śmieci, a ten powinien być właściwie zabezpieczony.

Przebieg choroby został opisany po raz pierwszy w latach 20. w Kenii. Obecnie afrykański pomór świń notowany jest w krajach leżących na południe od Sahary. W 2007 roku ogniska wirusa pojawiły się w strefie Kaukazu. Skąd rozpoczął wędrówkę na zachód.

d3ndouz

Podziel się opinią

Share
d3ndouz
d3ndouz
Więcej tematów