Trwa ładowanie...
30-09-2014 11:28

Czy do Trójmiasta zmierza epidemia?

Afrykański pomór świń wbrew nazwie nie jest problemem wyłącznie Czarnego Lądu. Kilka lat temu dotarł do Europy. Jak na pojawienie się ognisk choroby przygotowane jest Trójmiasto?

Czy do Trójmiasta zmierza epidemia?Źródło: WP.PL, fot: Internauta
d2kown9
d2kown9

Od kilku miesięcy notowane są nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń w krajach graniczących od wschodu z Polską – na Ukrainie, Białorusi oraz Litwie. Niedawno dołączyła Rosja. Naczelny urząd weterynaryjny Federacji Rosyjskiej podał informację o stwierdzeniu Afrykańskiego pomoru świń. Choroba została wykryta w produktach spożywczych wytworzonych przez jednego z największych eksporterów żywności działającego w Rosji.

W związku z tym podjęto decyzję o monitorowaniu pięciu powiatów leżących bezpośrednio przy granicy polsko-rosyjskiej. Czy Afrykański pomór świń stanów zagrożenie dla Trójmiasta?

W Polsce jak dotąd stwierdzono 14 przypadków zwierząt chorych na AFP. Wszystkie z nich występowały w strefie przygranicznej; wszystkie chore zwierzęta pochodziły z Białorusi. Chociaż obecnie ryzyko pojawienia się w Trójmieście ogniska choroby jest niewielkie, nie należy lekceważyć problemu. Szczególnie że również w mieście można spotkać dzikie zwierzęta

Wokół Trójmiasta grasują stada dzików. Zwierzęta te bardzo często podchodzą pod blokowiska, gdzie dużo łatwiej niż w lesie mogą zdobyć pożywienie. Dziki żyjące w lesie stanowią grupę zwierząt, która może stać się rezerwuarem wirusa afrykańskiego pomoru świń słabiej kontrolowanym, w odróżnieniu od świń domowych, których chów i hodowla odbywa się w chlewniach w systemie zamkniętym.

d2kown9

Wykrycie choroby na terenie Trójmiasta wiązałoby się z poważnymi niedogodnościami dla mieszkańców oraz stratami ekonomicznymi. W przypadku wykrycia choroby z rynku zostają wycofane produkty pochodzenia wieprzowego, a handel nimi zostaje zakazany. Dodatkowo z ruchu kołowego oraz samochodowego wyłączone zostaną miejsca, gdzie zostałyby zlokalizowane przypadki ognisk choroby.

Aby zminimalizować zagrożenie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń wystarczy postępować według prostych zasad. Zwierząt nie należy dokarmiać. Resztki pożywienia powinny być każdorazowo umieszczane w koszu na śmieci, a ten powinien być właściwie zabezpieczony.

Przebieg choroby został opisany po raz pierwszy w latach 20. w Kenii. Obecnie afrykański pomór świń notowany jest w krajach leżących na południe od Sahary. W 2007 roku ogniska wirusa pojawiły się w strefie Kaukazu. Skąd rozpoczął wędrówkę na zachód.

d2kown9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kown9
Więcej tematów