Kiedy szczyt czwartej fali epidemii? Jest głos z Ministerstwa Zdrowia
Wraca temat czwartej fali koronawirusa. Pojawia się pytanie, kiedy przewidywany jest szczyt zakażeń. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał termin, jednak jak podkreśla, "poprzednie fale pokazały, że pandemia nie czyta naszych prognoz". Wiceszef MZ zdradził również, że wkrótce może zapaść decyzja ws. trzeciej dawki szczepionki dla osób powyżej 18. roku życia.
Waldemar Kraska był gościem na antenie Polskiego Radia 24. Wiceminister zdrowia był pytany o rozwój epidemii koronawirusa w kraju.
- Z naszych informacji i prognoz szczyt czwartej fali pandemii przypadnie na koniec listopada a początek grudnia. Jednak do końca bym się nie przywiązywał do tej informacji, bo poprzednie fale pokazały, że pandemia nie czyta naszych prognoz - powiedział Kraska, podkreślając, że liczba nowych zakażeń powinna spadać do świąt Bożego Narodzenia.
Dodał też, że w ciągu ostatniej doby do polskich szpitali trafiło 187 nowych pacjentów zakażonych koronawirusem. Waldemar Kraska podkreślił, że ostatnia mutacja COVID-19 charakteryzuje się tym, że "skrócił się okres od zakażenia do wystąpienia poważnych objawów", co skutkuje tym, że pacjenci trafiają w ciężkim stanie do szpitali, muszą być podłączeni do respiratorów.
Wiceszef MZ odniósł się również do trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia. Kraska wskazał, że Europejska Agencja Leków już dwa tygodnie temu wydała taką rekomendację. - Myślę, że w tym tygodniu ta decyzja Rady Medycznej będzie, że także i u nas będzie dopuszczona dawka powyżej 18. roku życia. Myślę, że to jest kwestia dwóch, trzech dni, kiedy taka decyzja zapadnie - oświadczył Kraska.
Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia?
Na razie też nie ma decyzji ws. ewentualnych obostrzeń w związku z czwartą falą koronawirusa. Zdaniem wiceministra potencjalne zakazy będą wprowadzane tam, gdzie jest dużo przypadków zakażeń i hospitalizacji.
- Będziemy starali się, jeżeli do tego dojdzie, robić to punktowo, najczęściej powiatami. Mamy opracowany plan, w jaki sposób to wykonać, ale myślę, że na tę chwilę takiej potrzeby jeszcze nie ma - podkreślił Waldemar Kraska.
Protest Medyków. Kraska o postulatach: niemożliwe dla polskiego budżetu
Podczas rozmowy pojawił się również temat Protestu Medyków. Według wiceministra "zaporowe żądania, które zostały skierowane, jeśli chodzi o przeznaczenie ponad 100 mld złotych na polską ochronę zdrowia już od następnego roku, są nie do zaakceptowania".
- To jest niemożliwe dla polskiego budżetu - podkreślał Kraska.
Przypomnijmy: od kilku tygodni przed KPRM stacjonuje "Białe Miasteczko 2.0" protestujących medyków, którzy wystosowali osiem postulatów. Dotyczą one m.in. podwyżek i realnego wzrostu wyceny świadczeń, wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej oraz uchwalenia ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.
Źródło: Polskie Radio 24