Trwa ładowanie...
d2rdjj2
kultura
16-03-2007 13:30

Cztery polskie kandydatury do wpisu na listę dziedzictwa europejskiego

Wzgórze Lecha, Katedra Wawelska, Lublin i
Stocznia Gdańska, te kandydatury do wpisu na listę dziedzictwa
europejskiego przedstawił w piątek minister kultury i dziedzictwa
narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski francuskiemu ministrowi
kultury i komunikacji - poinformowało biuro prasowe MKiDN.

d2rdjj2
d2rdjj2

Lista Dziedzictwa Europejskiego jest inicjatywą zgłoszoną przez Francję podczas Europejskich Spotkań Kulturalnych, które odbyły w Granadzie w kwietniu 2006 roku. Ma ona służyć stworzeniu mapy miejsc i obiektów istotnych dla tożsamości europejskiej. Kandydatury zgłaszają poszczególne państwa członkowskie UE. Wśród zgłoszonych dotychczas propozycji znajdują się m.in. Akropol, opactwo benedyktynów w Cluny i Mur Berliński.

Polska zaproponowała Wzgórze Lecha w Gnieźnie jako symboliczne miejsce tworzenia się zjednoczonej Europy. Jej idea przyświecała bowiem Zjazdowi Gnieźnieńskiemu monarchów europejskich - z udziałem niemieckiego cesarza Ottona III i polskiego króla Bolesława Chrobrego - w 1000 roku.

Z kolei Kościół Katedralny pod wezwaniem świętych Stanisława Biskupa i Wacława na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie jest miejscem, które dokumentuje - jak uzasadnia kandydaturę resort - "ponad tysiącletnie związki Polski z kulturą europejską w jej chrześcijańskim, duchowym, historycznym, artystycznym i publicznym wymiarze".

Trzecia polska kandydatura, to Lublin - kościół pod wezwaniem św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów, kościół Św. Trójcy i pomnik Unii Lubelskiej Miasto to symbolizuje "europejskie idee integracyjne, ponadnarodowe dziedzictwo demokracji i tolerancji oraz ideę dialogu kultur między Wschodem a Zachodem". W 1569 roku właśnie w Lublinie podpisano unię polsko-litewską, w wyniku której powstał dość jednolity wielonarodowy organizm państwowy, swoją rozległością w Europie ustępujący jedynie ówczesnej Rosji.

d2rdjj2

I wreszcie Stocznia Gdańska, czyli obiekty związane z powstaniem "Solidarności". Chodzi o budynek "Sali BHP", Bramę nr 2 i Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców wraz z murem i tablicami inskrypcyjnymi. "Stocznia Gdańska jest żywym dowodem jednoczenia się Europy w imię poszanowania praw człowieka, wspólnej walki o wolność i demokrację" - czytamy w uzasadnieniu.

"Jestem przekonany, że te ważne dla polskiego dziedzictwa obiekty stanowią istotny element europejskiej pamięci historycznej, a ich wpis na Listę Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego znacząco wpłynie na proces umacniania się tożsamości naszego kontynentu - podkreśla minister Ujazdowski. - Mają one zasadnicze znaczenie dla historii i dziedzictwa kulturowego Europy, stanowiąc żywe przypomnienie wspólnej rzeczywistości politycznej i pamięci historycznej kontynentu".

"Inicjatywa ta służyć będzie niewątpliwie budowaniu europejskiej tożsamości. Posiada silne walory edukacyjne, dając możliwość stworzenia wspólnego kodu kulturowego w Europie" - przewiduje polski minister.

d2rdjj2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rdjj2
Więcej tematów